Ορθιος και στην Αγ. Παρασκευή ο Γιούχτας

Γ' Εθνική 20 Νοεμβρίου 2022, 19:32

O Γιούχτας κατάφερε να φύγε "όρθιος" και από την Αγ. Παρασκευή, την οποία κράτησε στο 0-0 για τη 2η αγωνιστική της Γ' Εθνικής.

Η ομάδα των Αρχανών στάθηκε εξαιρετικά σε μία δύσκολη έδρα και είχε μάλιστα και μεγάλη ευκαιρία να φύγει με τη νίκη, αν ο Ροβίθης ευστοχούσε στο πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του στο πρώτο ημίχρονο.

Η ουσία είναι ότι οι Ηρακλειώτες μένουν για δεύτερο σερί παιχνίδι αήττητοι, μετά και το 0-0 στην πρεμιέρα και πάλι εκτός έδρας με το Μαρκό. Για την Αγ. Παρασκευή ήταν ο πρώτος βαθμός, αφού είχε ηττηθεί την περασμένη εβδομάδα στο Ηράκλειο από τον Πόρο.

Στο πρώτο μέρος ο Γιούχτας σπατάλησε τις μεγαλύτερες ευκαιρίες του. Πρώτα με το πέναλτι που δεν κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ ο Ροβίθης, αφού το απέκρουσε ο Αραμπατζής. Ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων, αρνήθηκε το γκολ και στο φινάλε του ημιχρόνου, σε σουτ του Νύκταρη.

Στο δεύτερο 45λεπτο, οι γηπεδούχοι πίεσαν περισσότερο για να βρουν το γκολ, αλλά ο Κόλλιας ήταν σταθερός όποτε χρειάστηκε, με τον Μπουτσικάρη να είναι ο πιο μεγαλύτερος κίνδυνος στα καρέ του.

Διαιτητής: Ζέστας (Πειραιά)
Βοηθοί: Ιωαννίδης – Καρακελές (Πειραιά)

Αγ. Παρασκευή (Πάρης Κωνσταντακόπουλος): Αραμπατζής, Γαλανόπουλος, Κόλλιας, Πέτρου, Ριτσοτάκης, Λαμπρίδης, Μπουτσικάρης, Σταμούλης, Καλογεράς, Κατσέρης, Κραψίτης

Γιούχτας (Νίκος Σουργιάς): Κόλλιας, Γελαδάρης, Γιαλούσης, Κορνιλάκης, Τζανής, Αργκιλέσι, Νύκταρης (55′ Ψαρράς), Πλουσής (81′ Δασκαλάκης), Ροβίθης (81′ Κεφαλούκος), Αζίζι (55′ Λίτσκας), Δωματάς

Πληροφορίες: Grandsport.gr