Ορθια στις καθυστερήσεις η Επισκοπή με Σαντορίνη (2-2)

Επισκοπή | 13 Ιουνίου 2021, 19:18

Χάρη στο γκολ του Γεωργούση στο χρόνο των καθυστερήσεων η Επισκοπή στάθηκε όρθια σ’ ένα επεισοδιακό παιχνίδι στη Νάξο, με τη Σαντορίνη, αποσπώντας την ισοπαλία με σκορ 2-2.

/Bella Pizza

Ενα αποτέλεσμα που διατηρεί έτσι την ομάδα του Ρεθύμνου ζωντανή για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης στο νότιο όμιλο της Football League.

Το παιχνίδι είχε ένταση, κάτι που πιστοποίησε η αποβολή και των δύο προπονητών, του Νίκου Παντέλη της Σαντορίνης και του Γιάσμινκο Βέλιτς της Επισκοπής. Συγκεκριμένα, οι δύο τεχνικοί παρατηρήθηκαν με κόκκινη κάρτα από τον διαιτητή Μπακογιάννη και ως εκ τούτου δεν κάθισαν στην θέση τους στο δεύτερο μέρος.

Η Επισκοπή άνοιξε το σκορ με τον Κανούλα στο 11ο λεπτό, με το δεύτερο ημίχρονο να επιφυλάσσει πιο μεγάλες συγκινήσεις. Αυτό μάλιστα συνέβη με την υπόδειξη δύο πέναλτι, ένα για κάθε ομάδα, με την Επισκοπή να ισοφαρίζει σε 1-1 με γκολ από τα 11 βήματα στο 51ο λεπτό του Τσιριγώτη ενώ με τον ίδιο τρόπο στο 62’ η Σαντορίνη έφτασε στο 2-1 με τον Κανούλα και πάλι ο οποίος σκόραρε για δεύτερη φορά.

Ωστόσο, εκεί που όλα δείχνουν πως η Σαντορίνη θ’ αναδειχθεί νικήτρια, η Επισκοπή αποδείχτηκε πως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη με τον Γεωργούση να ισοφαρίζει στο χρόνο των καθυστερήσεων και ν’ αποσπά την ισοπαλία με σκορ 2-2.

Το φιλμ του αγώνα

11′ ΓΚΟΛ: Ο Κανούλας έπειτα από κοφτή μπαλιά ανοίγει το σκορ για τους γηπεδούχους! 1-0
15′ Η Επισκοπή πιέζει να ισοφαρίσει με τον Παναγιωτίδη που βρέθηκε στο ύψος του πέναλτι έπειτα από αναμπουμπούλα και σε άδειο τέρμα έστειλε τη μπάλα άουτ.
20′ ΔΟΚΑΡΙ για τη Σαντορίνη έπειτα από προσπάθεια του Ντινιωτάκη.
35′ Λάθος από την οπισθοφυλακή της Επισκοπής, σουτ από το Ντινιωτάκη, λίγο πάνω από το δοκάρι η μπάλα.
38′ Σουτ από τον Ντινιωτάκη, ενστικτωδώς θα απομακρύνει ο Δήμιζας.
51′ ΓΚΟΛ: Ο Τσιριγώτης κερδίζει πέναλτι και το εκτελεί ο ίδιος εύστοχα για να φέρει το ματς στα ίσια (1-1).
62′ ΓΚΟΛ: Η Σαντορίνη παίρνει και πάλι κεφάλι στο σκορ. Ο Πολύζος κέρδισε πέναλτι με τον Κανούλα να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να γράφει το 2-1.
90+3′ ΓΚΟΛ: Η Επισκοπή στις καθυστερήσεις φέρνει το ματς στα ίσια με τον Γεωργούση (2-2).

Διαιτητής: Μπακογιάννης (Αθηνών)
Βοηθοί: Νιδριώτης (Αθηνών) – Κωνστάντιος (Ευβοίας)
4ος διαιτητής: Στάμος (Αθηνών)

Σαντορίνη (Νίκος Παντέλης): Δερμιτζάκης, Κουρέλλας, Ερρίκος (57′ λ.τρ. Σιμιτζής), Παζαχαρίας, Παντίδος, Μάλαϊ (57′ Μπιρμπίλη), Ιβανίδης, Πολύζος (77′ Λάμπρου), Μπουντόπουλος (57′ Σκαθαρούδης), Κανούλας, Ντινιωτάκης (87′ Μηνάς).

Επισκοπή (Γιάσμινκο Βέλιτς): Δήμιζας, Ανδρικόπουλος, Γιαννούτσος, Λάμτσε (74′ Χρουσιέλ), Ανδρέου, Παναγιωτίδης, Πολυχρόνης, Σουμπασάκης (86′ Καραγιάννης), Νάνι, Λίμα (66′ Γεωργούσης), Τσιριγώτης.

Στοιχεία αγώνα: santorinisport.gr