Όριο για το Ευρωπαϊκό ο Κονιαράκης

Στίβος | 15 Απριλίου 2021, 20:44

Πλησίασε το ατομικό του ρεκόρ στη δισκοβολία κι έπιασε το όριο για το Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ23 ο Γιώργος Κονιαράκης.

Ο αθλητής του Πηγάσου Ηρακλείου και του Σπύρου Αραμπατζή έλαβε μέρος στην Ημερίδα ρίψεων στη Λευκωσία και κατέλαβε την δεύτερη θέση στη δισκοβολία (κατηγορία Κ23) με επίδοση 58,02 που την πέτυχε με την πρώτη προσπάθεια.

Ακολούθησαν το 51,95 (2η προσπάθεια), 53,28 (4) και 53,19 (5η). Το ατομικό ρεκόρ του Κρητικού αθλητή είναι 58,77 (από τον Ιούλιο του 2019 στην Πάτρα), ενώ το όριο για το Ευρωπαϊκό Κ23, που θα διεξαχθεί στο Μπέργκεν τον Ιούλιο, είναι 54 μέτρα.

Νικητής στον αγώνα (δισκοβολία Κ23) της Λευκωσίας ήταν ο Χριστόφος Γενεθλή με επίδοση 60,01 μέτρα (την πέτυχε με την τρίτη προσπάθεια κι ήταν η πρώτη του βολή πάνω από τα εξήντα μέτρα), ενώ τρίτος ήταν ο Ραφαήλ Αντωνίου με 56,19.