Οκτάδα οι έφηβοι και “βλέπουν” Μαυροβούνιο

Πόλο 15 Σεπτεμβρίου 2021, 20:42

Η Εθνική πόλο εφήβων έκανε πράξη τον στόχο της, καθώς κατάφερε να προκριθεί στην οκτάδα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Το συγκρότημα του Ηλία Μαχαίρα επιβλήθηκε με σκορ 5-4 της Ρουμανίας και τώρα "βλέπει" Μαυροβούνιο.

Πρόκειται για την πιο σημαντική μέχρι σήμερα νίκη για την Εθνική μας ομάδα, λοιπόν, στη Μάλτα όπου διεξάγεται το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

Το παιχνίδι εξελίχτηκε αμφίρροπο και ουσιαστικά κρίθηκε στις λεπτομέρειες… Ειδικότερα, ήταν ένα παιχνίδι με κλειστές άμυνες, όπου η Εθνική μας προηγήθηκε με 2-1 στο πρώτο οκτάλεπτο, αλλά στη συνέχεια συνάντησε αναπάντεχα σθεναρή αντίσταση από την αντίπαλό της. Και στη δεύτερη περίοδο, κάποια συνεχόμενα λάθη επιθετικά, την έφεραν σε δυσμενή θέση και στην άμυνα, με αποτέλεσμα οι Ρουμάνοι, με επί μέρους σκορ 3-1 να προηγηθούν με 4-3 στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, η ελληνική ομάδα ήταν απροσπέλαστη στην άμυνα, δεν ξαναδέχτηκε γκολ, βρήκε τρόπο να σκοράρει στο τρίτο οκτάλεπτο με τον Μαθιόπουλο και να ισοφαρίσει σε 4-4, ενώ πέτυχε το νικητήριο γκολ 1.34 πριν από το φινάλε, με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Αλμύρα (5-4).

Στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα οι Ρουμάνοι έκαναν συνεχείς επιθέσεις παίρνοντας ριμπάουντ από τα μπλοκ των Ελλήνων, αλλά δεν κατάφεραν να αλλάξουν κάτι και η Ελλάδα έφτασε στην πολύτιμη νίκη – πρόκριση.

Ετσι, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θ’ αγωνιστεί, την Πέμπτη (16/9, 20.00), στον τελευταίο χρονικά προημιτελικό κόντρα στο Μαυροβούνιο, διεκδικώντας την είσοδο στην 4άδα.

ΕΛΛΑΔΑ – ΡΟΥΜΑΝΙΑ 5-4

Οκτάλεπτα: 2-1, 1-3, 1-0, 1-0

ΕΛΛΑΔΑ (Ηλίας Μαχαίρας): Δαμίγος, Τουρκομένης, Κανδανολέων, Σπάχιτς, Αλμύρας 1, Καστρινάκης 3, Μπιτσάκος, Αμπαζής, Μύριλος, Μαθιόπουλος 1, Σιαμάς, Εγνατιάδης, Αλειφτίρας

ΡΟΥΜΑΝΙΑ: Ντουμίτρου, Σατσέτι, Ινσίνα, Μπατσίου, Τεπέλους, Ναζάριε, Γκέργκε 1, Όρσος 2, Τεοντορέσκου, Νεάμτου 1, Ντουμίτρου, Αρμεάν, Μουρεσάν