Ο Βέργος κράτησε τον Παναιτωλικό στη Super League

Super League 1 30 Μαΐου 2021, 21:31

Η Ξάνθη για 83 λεπτά κρατούσε την άνοδο στη Super League 1. Το γκολ του Βέργου όμως σε εκείνο το σημείο είναι που κρατά τον Παναιτωλικό στη μεγάλη κατηγορία, αφού πανηγύρισε τεράστια νίκη με 1-0.

Η ρεβάνς των δύο ομάδων κρίθηκε κυριολεκτικά στις λεπτομέρειες, όπως ήταν αναμενόμενο. Σε ένα κλειστό ματς με λίγες καλές φάσεις στο Αγρίνιο, η Ξάνθη κρατούσε σφιχτά το υπέρ της 2-1 από το πρώτο παιχνίδι και δεν άφησε τους γηπεδούχους να την απειλήσουν την εστία του Ιτσο.

Τελικά τα πάντα κρίθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Θ. Παπάζογλου στο 83′. Ο Βέργος ανέλαβε να εκτελέσει το χτύπημα της χρονιάς και αποδείχτηκε ψύχραιμος απέναντι από τον Ιτσο (1-0).

Στα τελευταία λεπτά το ματς έγινε ροντέο με την Ξάνθη να ψάχνει με τη σειρά της το γκολ της ισοφάρισης. Ενα φάουλ του Εμπερτ στο 90+2′ ήταν η καλύτερη στιγμή της. Το 1-0 δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα και ο Παναιτωλικός ήταν εκείνος που χαμογέλασε, αφού ανανέωσε γι’ ακόμα μία χρονιά την παρουσία του στη μεγάλη κατηγορία.

Στον αντίποδα η Ξάνθη δε μπόρεσε να ολοκληρώσει την απίθανη αντεπίθεση που ξεκίνησε τον Μάρτιο έχοντας μονάχα μία ήττα, από τον Εργοτέλη. Η σημερινή όμως στο Αγρίνιο της στερεί την επιστροφή της στην πρώτη κατηγορία και θα αγωνιστεί έτσι και τη νέα σεζόν στη SL2.

Κίτρινες Κάρτες: Μαλής (16΄), Μικελτάτζε (54′), Δημούτσος (57′), Ταχάρ (57′), Θυμιάνης (65′), Παντελιάδης (68′), Βέργος (84′), Ντίας (88′), Κνετ (90+6′)

Διαιτητής: Ευαγγέλου (Αθηνών)
Βοηθοί: Απτόσογλου (Αθηνών), Δημητριάδης (Καστοριάς)
Διαιτητής VAR: Σκουλάς (Θεσσαλίας)

Παναιτωλικος (Τραϊανός Δέλλας): Κνετ, Ντουάρτε, Κωνσταντόπουλος (77′ Αριγίμπι), Μαλής, Περέιρα (77′ Μάζουρεκ), Εντινγκά, Ταχάρ (58′ Ματσόλα), Ντίας, Μπαρμπόσα, Βέργος (88′ Βάντερσον), Μεντόσα

Ξάνθη (Μπάμπης Τεννές): Ιτσο, Τζούρμαν, Θ. Παπάζογλου, Πέτροβιτς (85′ Ντίνας), Παντελιάδης, Δημούτσος (85′ Τεσίγια), Βέρκερ , Εμπερτ, Μικελτάντζε (64′ Τάτος, 78′ Σχρόϊχεν), Σιατραβάνης, Τ. Παπάζογλου (64′ Θυμιάνης)