Ο Βασιλειάδης έσωσε τον βαθμό στο φινάλε | pics

Νέοι Μινωταύρου Ηρακλής Νεροκούρου | 15 Ιανουαρίου 2023, 17:55

Ο Ηρακλής κρατούσε σφιχτά τη νίκη απέναντι στους Νέους Μινωταύρου, όμως το γκολ του Βασιλειάδη στο 89' έδωσε τον βαθμό στους φιλοξενούμενους (2-2).

Ντέρμπι με τα όλα του στα Νεροκούρου. Οι Νέοι προηγήθηκαν πολύ νωρίς, ο Ηρακλής ανέτρεψε το σκορ πριν το ημίχρονο με τον Γιάννη Γιαννακούρο και τελικά λίγο πριν το τελευταίο σφύριγμα σώθηκε ο βαθμός των φιλοξενούμενων.

Οι γηπεδούχοι χάνουν έτσι μοναδική ευκαιρία να αξιοποιήσουν το ντέρμπι που ακολουθεί στο ίδιο γήπεδο, ανάμεσα σε Ηφαιστο και Ποσειδώνα. Οι δε “πράσινοι” συνεχίζουν γενικότερα την πολύ καλή πορεία που έχουν φέτος στην παρθενική τους εμφάνιση στη Β’ κατηγορία.

Ο έμπειρος Μιχάλης Καράκης με τον νεαρό Νίκο Τσεσμελή

Οι Νέοι κατάφεραν να αιφνιδιάσουν νωρίς και να προηγηθούν στο σκορ ακριβώς με τη συμπλήρωση του πρώτου 5λέπτου, χάρη σε ένα μακρινό σουτ του Μανουσάκη που έκανε το 0-1.

Η απάντηση ήταν όμως γρήγορα για τον Ηρακλή και στο 20′ ο Γιαννακούρος κέρδισε πέναλτι από τον Παπαθεοδώρου και ο ίδιος από τα 11 βήματα νίκησε τον Ανδρεαδάκη για το 1-1.

Ωραίο στιγμιότυπο με τον Χρήστο Γιαννολάρη και τους Θοδωρή Νεραντζάκη και Αγγελο Πατεράκη δίπλα του

Ο πρωταγωνιστής του Ηρακλή, Γιάννης Γιαννακούρος

Ο ίδιος παίκτης στο 30′ υπέγραψε” και την ολική ανατροπή, σε μία φάση που πρόλαβε την έξοδο του Ανδρεαδάκη για να γράψει το 2-1.

Οι φιλοξενούμενοι έσωσαν τον βαθμό όμως στο φινάλε, αφού ο Βασιλειάδης στο 89′ με σουτ ( η μπάλα βρήκε και στο δοκάρι)διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα ακυρώθηκε και γκολ του Γιαννακούρου ως οφ σάιντ, στην τελευταία φάση του αγώνα.