Ο,τι άξιζε ήταν το α’ ημίχρονο… Πέρασμα του Ολυμπιακού με 0-2 (pics)

Πλατανιάς | 20 Δεκεμβρίου 2017, 20:12

Με ήττα αποχαιρετά το 2017 ο Πλατανιάς καθώς ο Ολυμπιακός ανεβάζοντας στροφές στο β’ ημίχρονο έφτασε στη νίκη με σκορ 2-0 μέσα στα Περβόλια. Ό,τι άξιζε για τους γηπεδούχους ήταν η προσπάθεια στο α’ μέρος όπου έχασαν και τις σημαντικότερες ευκαιρίες τους για να προηγηθούν.

Ειδικότερα, στα 5 τελευταία λεπτά, ο Πλατανιάς προσπάθησε να φτάσει στο γκολ, όταν στο 40’ ο Χουτεσιώτης είπε “όχι” με μια σπουδαία επέμβαση στο κοντινό σουτ από τον Ενσικουλού. Ακολούθησε στο 41’ το σουτ που πέρασε άουτ από τον Γκρζέλτσακ, ενώ στο β’ πια ημίχρονο (84’), ο Ουές είχε ένα ωραίο σουτ στο δοκάρι (αριστερό) της εστίας του Ολυμπιακού.

karypidis Djurdjevic

AgelopOULOS Djurdjevic

Oues Androutsos

Η ομάδα του Τάκη Λεμονή “καθάρισε” με τα γκολ των Μποτία με “ψαλιδάκι” στο 57’ ενώ το τελικό 0-2 ήρθε στο 78’ όταν μετά τη σέντρα του Φιγκέιρας ο Τζούρτζεβιτς σούταρε, ο Κοκκαλάς απέκρουσε αλλά ο Ανσαριφάρντ από κοντά πλάσαρε για το τελικό σκορ.

Ο Πλατανιάς κλείνει έτσι τις υποχρεώσεις του για το 2017, το οποίο ήταν… καλό μέχρι το τέλος του περασμένου πρωταθλήματος, όταν και διεκδίκησε ακόμα και την έξοδο στην Ευρώπη, ωστόσο από τον Αύγουστο που ξεκίνησε το νέο πρωτάθλημα, η ομάδα ουσιαστικά έχει πάρει την κατιούσα. Ελπίδα -αν είναι βάσιμη πια- είναι να μπορέσει με τις μεταγραφές που θα κάνει να βρει το δρόμο του το 2018…

Ensikoulou

Goal Olympiakos 4

Φυσικά, σε ό,τι αφορά την πρόκριση, αυτή ήδη ανήκει στον Ολυμπιακό, που στις αρχές του Γενάρη (9, 10 ή 11) θα έχει την ευκαιρία να υποδεχθεί τον Πλατανιά στο γήπεδο “Καραϊσκάκη”.

Οι φάσεις του αγώνα

7′ Σε εκτέλεση φάουλ ο Αγγελόπουλος “πάτησε” την μπάλα για τον Κοροβέση που έβγαλε τη σέντρα, η μπάλα κόντραρε στον Φιγκέιρας και ο Ντικαμονά μέσα από την περιοχή με σουτ την έστειλε ψηλά άουτ.
12′ Διαμαρτυρίες του Τζούρτζεβιτς για μαρκάρισμα εντός περιοχής από τον Κοροβέση.
25′ Συρτό σουτ του Τζούρτζεβιτς μπλοκάρει εύκολα ο Κοκκαλάς.
33′ Άστοχο σουτ του Ζιλέ, η μπάλα αρκετά έξω από την εστία.
40′ Υποδειγματική επίθεση των παικτών του Πλατανιά, από σέντρα του Κοροβέση ο Γκρζέλτσακ στρώνει στον Ενσικουλού που πλασάρει από κοντά για να κάνει σπουδαία επέμβαση ο Χουτεσιώτης, μπλοκάροντας στη συνέχεια την μπάλα.
41′ Γύρισμα του Κοροβέση σουτ στην κίνηση από τον Γκρζέλτσακ η μπάλα ψηλά άουτ.
42′ Σουτ του Γκρζέλτσακ αρκετά έξω η μπάλα.
51′ Επικίνδυνο γύρισμα του Ενσικουλού απομακρύνει ο Νικολάου.
57′ ΓΚΟΛ: Κόρνερ του Μάριν, κεφαλιά του Ένγκελς ο Μποτία με “ψαλιδάκι” στέλνει την μπάλα στα δίχτυα (0-1).
67′ Σουτ του Δημούτσου άουτ.
78′ ΓΚΟΛ: Σέντρα του Φιγκέιρας ο Τζούρτζεβιτς σουτάρει, ο Κοκκαλάς αποκρούει αλλά ο Ανσαριφάρντ από κοντά πλασάρει για το 0-2.
84′ Σουτ του Ουές η μπάλα “χτυπάει” στο δοκάρι και στη συνέχεια στο σώμα του Χουτεσιώτη.

Διαιτητής: Κατσικογιάννης (Ηπείρου)
Βοηθοί: Νικολακάκης (Ηρακλείου)-Βλάσσης (Λασιθίου)
4ος διαιτητής: Βισκαδούρος (Ηρακλείου)

Κίτρινες κάρτες: Φιγκέιρας (6′), Καρυπίδης (34′), Αγγελόπουλος (70′), Ουές (72′), Κοροβέσης (80′), Ζίκο (87’), Μπούντνικ (93’)

Πλατανιάς (Μανουέλ Ρόκα): Κοκκαλάς, Ουές, Καρυπίδης, Ντικαμονά, Βάντερσον, Δημούτσος, Αγγελόπουλος (82′ Ζίκο), Παπανικολάου (77′ Πατράλης), Κοροβέσης, Ενσικουλού, Γκρζέλτσακ (54′ Μπούντνικ).

Ολυμπιακός (Τάκης Λεμονής): Χουτεσιώτης, Φιγκέιρας, Μποτία, Ένγκελς (84′ Βούκοβιτς), Νικολάου, Ζιλέ, Μάρτινς, Πάρντο (66′ Ανσαριφάρντ), Μάριν (84′ Ταχτσίδης), Ανδρούτσος, Τζούρτζεβιτς.