Ο “κρητικός” απολογισμός της πρώτης μέρας στην Πάτρα

Στίβος | 6 Ιουνίου 2021, 13:01

Η πρώτη μέρα του Πανελληνίου πρωταθλήματος Ανδρών/Γυναικών & Κ23 έφερε αρκετές διακρίσεις για αθλητές που είναι από την Κρήτη, αλλά και που εκπροσωπούν κρητικούς συλλόγους.

Το athlitiko κάνει τον απολογισμό της πρώτης μέρας για τη διοργάνωση που ολοκληρώνεται το βράδυ της Κυριακής (06/06) στο Παμπελοποννησιακό στάδιο της Πάτρας.

Αναλυτικά:

ΤΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ

Χρυσά μετάλλια κατέκτησαν ο Χανιώτης Χρήστος Φραντζεσκάκης (σε σφυροβολία ανδρών και ανδρών Κ23) και ο Γιάννης Νυφαντόπουλος του Ελ. Βενιζέλου (100μ. ανδρών) και η Ηρακλειώτισσα Ειρήνη Βασιλείου (400μ. γυναικών).

Στη σφυροβολία ο Μιχάλης Αναστασάκης κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο και ο Ορέστης Ντουσάκης (αμφότεροι του Ελ. Βενιζέλου) το χάλκινο (και παράλληλα ασημένιο στην κατηγορία Κ23).

Ασημένιο μετάλλιο στο τριπλούν για τη Χριστίνα Αλβερτσιάν (Ελ. Βενιζέλος) και χάλκινα μετάλλια για την Αφροδίτη Μανιού (ΟΦΗ) στον ακοντισμό, τη Νικολέτα Ραφαϊλάκη (ΑΟ Λασιθίου) στα 3000μ. με φυσικά εμπόδια (και χρυσό σε επίπεδο Κ23) και τη σκυτάλη γυναικών (4Χ100μ.) του Ελ. Βενιζέλου με τις Τσαλουκίδου, Τζόνσον, Αργυρού, Λιναράκη.

Σε επίπεδο Κ23 “χρυσή” ήταν η Νοράγια Τζόνσον (400μ. – 5η στις γυναίκες), ενώ ασημένια μετάλλια κατέκτησαν η Παναγιώτα Δόση (ύψος) και Μαρίτα Αργυρού (400μ.) του Ελ. Βενιζέλου.


ΟΙ ΤΕΛΙΚΟΙ

Ανδρες
Σφυροβολία
1.Φραντζεσκάκης Χρήστος (Ελ. Βενιζέλος) 76,05 (1ος και σε Κ23)
2.Αναστασάκης Μιχάλης (Ελ. Βενιζέλος) 73,62
3.Ντουσάκης Ορέστης (Ελ. Βενιζέλος) 69,06 (2ος σε Κ23)
4.Μενγκλεμπέη Ιβάν (Χανιά – Ολυμπιακός) 68,79
10.Γουμενάκης Λευτέρης (Ελ. Βενιζέλος) 56,29
11.Φουράκης Κωνσταντίνος (Ελ. Βενιζέλος) 49,37 (8ος σε Κ23)

100μ.
1.Νυφαντόπουλος Γιάννης (Ελ. Βενιζέλος) 10,54

400μ.
5.Ξενιδάκης Χαρίδημος (Σητειακός) 48,74 (4ος σε Κ23)

4×100μ.
7.Ελ. Βενιζέλος 42,13 (Αρτεμάκης – Τουλούμης – Βλάχος – Νυφαντόπουλος)
11.ΟΦΗ 43,11 (Σαατσάκης – Γιαννόπουλος – Τζατζαράκης – Ζαμπάρας)

Γυναίκες
Δισκοβολία
6.Ψαράκη Ευαγγελία (ΟΦΗ) 40,84
8.Μιχελάκη Κυριακή (ΟΦΗ) 40,50 (6η σε Κ23)
12.Αϊβαλιώτη Κατερίνα (ΟΦΗ) 38,55

Επί κοντώ
12.Κασσωτάκη Μυρτώ (Ελ. Βενιζέλος) 3,65 (8η σε Κ23)

Υψος
5.Δόση Παναγιώτα (Ελ. Βενιζέλος) 1,81 (2η σε Κ23)
12.Βαβουλέ Κατερίνα (Κύδων) 1,65 (7η σε Κ23)

100μ.
15.Λιναράκη Εύα (Ελ. Βενιζέλος) 12,43 (9η σε Κ23)

Ακοντισμός
3.Μανιού Αφροδίτη (ΟΦΗ) 55,34
13.Παπαχατζάκη Μαρίνα (ΟΦΗ) 36,43 (8η σε Κ23)

Τριπλούν
2.Αλβερτσιάν Χριστίνα (Ελ. Βενιζέλος) 12,98

400μ.
1.Βασιλείου Ειρήνη (Ηράκλειο – Αμεινίας Μεσογείων) 52,89
5.Τζόνσον Νοράγια (Ελ. Βενιζέλος) 55,48 (1η σε Κ23)
7.Αργυρού Μαρίτα (Ελ. Βενιζέλος) 55,94 (2η σε Κ23)
14.Ψυλλάκη Μαρία (Κύδων) 57,57 (7η σε Κ23)

3000μ. φυσικά εμπόδια
3.Ραφαϊλάκη Νικολέτα (ΑΟ Λασιθίου) 10:55,49 (1η σε Κ23)

4×100μ.
3.Ελ. Βενιζέλος 48.31 (Τσαλουκίδου – Τζόνσον – Αργυρού – Λιναράκη)


ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΙ ΣΑΒΒΑΤΟΥ (05/06)

Ανδρες
400μ.
6.Ξενιδάκης Χαρίδημος (Σητειακός) 49,26
27.Μαυρουδής Γιάννης (ΟΦΗ) 52,91

100μ.
1.Νυφαντόπουλος Γιάννης (Ελ. Βενιζέλος) 10,50

Γυναίκες
Δισκοβολία
7.Μαυρεδάκη Μαρία (Ελ. Βενιζέλος) 41,13
9.Μιχελάκη Κυριακή (ΟΦΗ) 40,29
10.Αϊβαλιώτη Κατερίνα (ΟΦΗ) 39,86
12.Ψαράκη Ευαγγελία (ΟΦΗ) 38,64

100μ. εμπόδια
16.Περδίκη Αθηνά (ΟΦΗ) 15.47

Επί κοντώ
11.Κασσωτάκη Μυρτώ (Ελ. Βενιζέλος) 3,70
15.Σπαράκη Σοφία (Ελ. Βενιζέλος) 3,40

400μ.
2.Βασιλείου Ειρήνη (Ηράκλειο – ΑΕ Μεσογείων Αμεινίας) 54,94
5.Τζόνσον Νοράγια-Κάθριν (Ελ. Βενιζέλος) 56,01
8.Αργυρού Μαρίτα (Ελ. Βενιζέλος) 56,94
15.Ψυλλάκη Μαρία (Κύδων) 58,31
24.Ανουσάκη Αναστασία (Θύελλα Καλάθενων) 1:00,69

Τριπλούν
1.Αλβερτσιάν Χριστίνα (Ελ. Βενιζέλος) 12,98

100μ.
14.Λιναράκη Εύα (Ελ. Βενιζέλος) 12,26
25.Καλογιαννάκη Μαρία-Ελένη (ΟΦΗ) 12,64

*Σημ.: Με έντονη γραφή οι προκρίσεις στους τελικούς

Επιμέλεια: Λευτέρης Αντωνακάκης

karta antonis garden
JoyMachine

Rabona ad