Ο Παπασιδέρης υποχρέωσε στην πρώτη φετινή ήττα τον Ιδομενέα

Χάντμπολ 12 Νοεμβρίου 2022, 20:05

Την πρώτη του ήττα μετά από τρεις συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής γνώρισε η ανδρική ομάδα χάντμπολ του Ιδομενέα.

Το συγκρότημα του Νίκου Κοκολοδημητράκη δεν τα κατάφερε το απόγευμα του Σαββάτου στο κλειστό του Κορωπίου, γνωρίζοντας την ήττα από τον τοπικό Παπασιδέρη με 34-33.

Το παιχνίδι παρουσίασε εξαιρετικό ενδιαφέρον και κρίθηκε ουσιαστικά στις λεπτομέρειες για τους γηπεδούχους. Ο Ιδομενέας ολοκλήρωσε το ημίχρονο ευρισκόμενος με 4 γκολ πίσω στο σκορ, ωστόσο στο 45ο λεπτό βρέθηκε σε απόσταση βολής (25-24). Παρ’ όλα αυτά με ένα ξέσπασμα 5 αναπάντητων τερμάτων ο Παπασιδέρης άνοιξε την διαφορά στα έξι γκολ (30-24), με το τελευταίο δεκάλεπτο να επιχειρεί η χανιώτικη ομάδα την ανατροπή, χωρίς να τα καταφέρει.

Πρώτος σκόρερ για τον Ιδομενέα και στο παιχνίδι γενικότερα ο Κυριάκος Φαλτσέτας που πιστώνεται μία ακόμα πολύ καλή απόδοση, καθώς σημείωσε 13 τέρματα, ενώ 7 πρόσθεσε ο Γρηγοράκης.

Στον αντίποδα τα περισσότερα γκολ για τον Παπασιδέρη πέτυχε ο Ντούσαν Γιαντς, στέλνοντας 10 φορές την μπάλα στα δίχτυα του Παντελάκη.

Ο Ιδομενέας θα παραμείνει στην Αττική, καθώς την Κυριακή (13/11, 17:00) θ’ αντιμετωπίσει στο κλειστό Μοσχάτου τον τοπικό Δία Μοσχάτου Ταύρου.

Διαιτητές: Σκλαβενίτης (Αθήνα) – Βήτας (Αθήνα)

Πεντάλεπτα: 1-1, 2-3, 4-6, 9-7, 13-10, 17-13 (ημίχρονο), 20-16, 23-20, 25-24, 30-24, 32-29, 34-33 (τελικό)

Ημίχρονα: 17-13, 17-20

Παπασιδέρης Κορωπίου (Ντράγκαν Γιαντς / Γιάννης Ξύδης): Τσιβρανίδης, Μπαντουράκης 1, Σουρπαντζής 4, Γιαντς Ντούσαν 10, Αναγνώστου 6, Φακίνος, Ιβάν, Κουμασίτης, Καμαρινόπουλος 7, Παπαδόπουλος, Ρισσάκης, Καραγιάννης 4, Γκεμπαρόφσκι, Αλεξανδρής, Κιούσης, Κώνστας 2

Ιδομενέας (Νίκος Κοκολοδημητράκης): Παντελάκης, Παπαδάκης 1, Φαλτσέτας 13, Σπυρλιδάκης 1, Κισκηράς 3, Καμαριανάκης 3, Πάλλας, Αλυγιζάκης, Γρηγοράκης 7, Καμινάκης 1, Κωστόπουλος 4, Θωμαδάκης, Μιχελάκης