Ο ΠΑΟΚ το “Χ”, ο Ολυμπιακός τη φιέστα

Super League 1 14 Μαΐου 2022, 22:24

Δεν ανέδειξε νικητή το ντέρμπι στο γήπεδο "Γεώργιος Καραϊσκάκης" μεταξύ Ολυμπιακού-ΠΑΟΚ. Ο "δικέφαλος" του Βορρά προηγήθηκε στο σκορ, οι "ερυθρόλευκοι" ήταν αυτοί που ισοφάρισαν και διαμόρφωσαν το τελικό 1-1.

Το πολύ γρήγορο γκολ για τον ΠΑΟΚ στο 2ο μόλις λεπτό… έζωσε με φίδια τον Ολυμπιακό με δεδομένο ότι είχε προηγηθεί η εντός έδρας ήττα από τον Παναθηναϊκό, ωστόσο λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου η ομάδα του Πέδρο Μάρτινς έφτασε στο γκολ και την ισοφάριση.

Ιδανικό ξεκίνημα στο Φάληρο για τον ΠΑΟΚ που άνοιξε το σκορ σχεδόν με τη σέντρα: Σέντρα του Ζίβκοβιτς και κεφαλιά του Σοάρες στο 2′ για το 0-1.

Ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές από ‘κει και μετά και προσπάθησε ν’ αντιδράσει. Στο 25′ καταγράφηκε η πρώτη καλή στιγμή, μετά από τη σέντρα του Ανδρούτσου και την κεφαλιά του Ροντρίγκες που έφυγε άουτ από καλή θέση.

Η ισοφάριση ήρθε τελικά, στο φινάλε του ημιχρόνου. Στο 41′ συγκεκριμένα, ο Ανδρούτσος γύρισε τη μπάλα στον Καρβάλιο στην περιοχή και εκείνος νίκησε τον Πασχαλάκη για το 1-1. Στο 45′ ο ΠΑΟΚ είχε καλή στιγμή με την κεφαλιά του Σβαμπ που έφυγε άουτ.

Στο δεύτερο 45λεπτο, η πρώτη φάση δημιουργήθηκε στο 54′ και ήταν για τον ΠΑΟΚ σε κεφαλιά του Μιτρίτσα, με τον Τζολάκη να βρίσκεται σε ετοιμότητα. Ο Ολυμπιακός έψαξε το 2-1, έχοντας την καλύτερή του ευκαιρία στο 86’ όταν ο Λόπες σούταρε αλλά ο Ελ Αραμπί δε μπόρεσε να μπει στην πορεία της μπάλας και να τη στείλει στα δίχτυα, με το 1-1 έτσι να μένει μέχρι το τέλος…

Επιστροφή κάτω από τα δοκάρια για την εστία του Ολυμπιακού για τον Κωσταντή Τζολάκη.

Διαιτητής: Ευαγγέλου (Αθηνών)
Βοηθοί: Παπαδάκης (Ηρακλείου) – Σινιοράκης (Χανίων)
4ος διαιτητής: Περράκης (Αθηνών)
VAR: Αγκάγεφ (Αζερμπαϊτζάν)
AVAR: Κωνσταντίνου (Πρέβεζας/Λευκάδας)

Κίτρινες κάρτες: Παπασταθόπουλος (14′), Φατιγκά (31′), Κούρτιτς (50′)

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Τζολάκης, Παπασταθόπουλος, Μπαγκαλιάνης (46′ Μανωλάς), Ανδρούτσος, Ρέαμπτσουκ, Κούντε (71′ Εμβιλά), Κανέ, Φαντιγκά, Καρβάλιο, Ροντρίγκες (84′ Βαλμπουενά), Τικίνιο (71′ Ελ Αραμπί).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Σάστρε (87′ Τέιλορ), Ινγκασον, Κρέσπο, Τσαούσης, Κούρτιτς, Σβαμπ, Σοάρες (71′ Eλ Καντουρί), Μιτρίτσα (76′ Μπίσεσβαρ), Ζίβκοβιτς, Τσόλακ (71′ Ακπόμ).