Ο Παλαθούρας το νικητήριο γκολ στο φινάλε

ΕΘΚ Ασπίδα | 17 Απριλίου 2022, 19:49

Η Ασπίδα νίκησε στην εκπνοή την ΕΘΚ με 2-1, χάρη σε γκολ του αειθαλή Νίκου Παλαθούρα.

Αμφίρροπο παιχνίδι διεξήχθη στον Ναύσταθμο για την 25η αγωνιστική της Β’ κατηγορίας, με την Ασπίδα να προηγείται στο πρώτο μέρος, την ΕΘΚ να ισοφαρίζει στο δεύτερο και τελικά η νίκη να έρχεται για τους γηπεδούχους στο φινάλε.

Μεγάλος πρωταγωνιστής δεν ήταν άλλος από τον Νίκο Παλαθούρα. Μία ασίστ και ένα γκολ από τον έμπειρο ποδοσφαιριστή, που έβαλε τη σφραγίδα του σε αυτό το ματς.

Στο 30′ η Ασπίδα άνοιξε το σκορ. Από πλάγιο άουτ του Παλαθούρα στην περιοχή, ο Αρβανίτης με κεφαλιά ήταν εκείνος που έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα.

Η ΕΘΚ απάντησε με τη σειρά της στο δεύτερο ημίχρονο και ισοφάρισε στο 70′ με τον Μπουτζαλή, όμως η τελευταία λέξη άνηκε στην Ασπίδα.

Ο Νίκος Παλαθούρας ήταν εκείνος που βρέθηκε στην περιοχή και με σουτ έγραψε το τελικό 2-1, στο 90ό λεπτό.

Διαιτητής: Ούτας
Βοηθοί: Κολοκοτρώνης – Τίκας

Ασπίδα (Δημήτρης Φούρλας): Μπολανάκης, Κοζάκης, Μεριάνος, Στεφάνογλου (75′ Χρυσοβιτσάνος), Παπανικολόπουλος, Φακής, Πόγκας, Αρβανίτης, Τσαούσι, Αποστολάκης, Παλαθούρας

Ενωση Θ.Κ. (Βαγγέλης Ανδρεαδάκης): Ανδρεαδάκης Κ., Πολιτάκης, Σκουμπάκης, Καλαϊτζής, Χατζηδάκης, Καλλέργης Αλ., Καλλέργης Ιακ., Μπριτσάκης, Κουτσογιαννάκης (81′ Τζανιδάκης), Βαλάρης, Μπουτζαλής