Ο Ολυμπιακός τις φάσεις, η Πόρτο τα γκολ… Αδικη ήττα

Ποδόσφαιρο 27 Οκτωβρίου 2020, 23:59

Την πρώτη του ήττα στο φετινό Champions League γνώρισε ο Ολυμπιακός. Οι "ερυθρόλευκοι" άξιζαν κάτι καλύτερο στο Ντραγκάο, χάνοντας με σκορ 2-0 από την Πόρτο.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν, ουσιαστικά, στη νίκη… χωρίς ευκαιρίες παρότι υπέφεραν στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα από τις καθαρές φάσεις που έβαλε ο Ολυμπιακός.

Από την άλλη, στην προσπάθειά του ο Μαρτίνς να βελτιώσει την ομάδα του στα μέσα του δεύτερου ημιχρόνου και να της δώσει μια άλλη πνοή προκειμένου να διεκδικήσει το γκολ της ισοφάρισης, αποδείχτηκε ότι οι αλλαγές αποσυντόνισαν τον Ολυμπιακό με αποτέλεσμα η Πόρτο να βρει μέτρα στο γήπεδο και τελικά να φτάσει σ’ ένα δεύτερο τέρμα, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0 με την κεφαλιά του Ολιβέιρα στο 85ο λεπτό.

Τα πράγματα θα μπορούσαν να έχουν πάρει βέβαια μια άλλη τροπή εφόσον στον 11ο λεπτό δεν υπήρχε αυτό το τραγικό λάθος του Μπουχαλάκη, με τη μπάλα να φτάνει στον Φάμπιο Βιέιρα ο οποίος με συρτό σουτ άνοιξε το σκορ.

Η εμφάνιση του Ολυμπιακού δεν ήταν κακή, ουσιαστικά αδικείται από το αποτέλεσμα βάσει ευκαιριών, από την άλλη για ένα ακόμα παιχνίδι ενώ θα μπορούσε να έχει βρει ένα γκολ και να δει την συνέχεια διαφορετικά, αυτό δεν ήρθε ποτέ.

Επόμενη αποστολή για την ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς το Μάντσεστερ και ο αγώνας απέναντι στη Σίτι…

Διαιτητής: Ζίμπερτ (Γερμανία). Βοηθοί: Ζάιντελ – Φόλτιν. 4ος διαιτητής: Φριτς

Πόρτο (Σέρτζιο Κονσεϊσάο): Μαρτσεσίν, Μαναφά, Εμπεμπά, Πέπε, Ζαϊντού, Σέρτζιο Ολιβέιρα (88’ Μπαρό), Ουρίμπε, Οτάβιο (69’ Γκρούγιτς), Κορόνα (69’ Εβανίλσον), Φάμπιο Βιέιρα (61’ Νακατζίμα), Μαρεγκά.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια, Χολέμπας (70’ Βινάγκρε), Σεμέδο, Σισέ, Μπουχαλάκης (84’ Πέπε), Εμβιλά, Μασούρας (53’ Φορτούνης), Βαλμπουενά (84’ Χασάν), Ραντζέλοβιτς (70’ Μπρούμα), Ελ Αραμπί.