Ο Ολυμπιακός τη νίκη, η ΑΕΚ την πρόκριση

Κύπελλο Ελλάδος | 26 Απριλίου 2017, 21:48

Ο Ολυμπιακός κέρδισε, αλλά η ΑΕΚ προκρίθηκε στον τελικό του κυπέλλου Ελλάδος σε ένα παιχνίδι που "έσπασαν" καρδιές στο φινάλε.

Ένταση, πάθος, πολύ τακτική και… λιγοστό ποδόσφαιρο στο ΟΑΚΑ, αλλά αγωνιώδες φινάλε. Αυτή είναι σε γενικές γραμμές η εικόνα της αναμέτρησης. Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 1-0, αλλά σε συνδυασμό με το αποτέλεσμα του 1ου αγώνα στο Καραϊσκάκη (νίκη της ΑΕΚ με 2-1) αποκλείσθηκε.

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημειώθηκε στο 82ο λεπτό όταν, μετά από παιδαριώδες λάθος του Μάνταλου, ο Καρντόσο πάσαρε στον Ρομαό, ο οποίος νίκησε με πλασέ τον Ανέστη.

Οι “ερυθρόλευκοι” άγγιξαν το 0-2 και την πρόκριση στο 89′ όταν ο Καρντόσο σημάδεψε με κεφαλιά το δοκάρι, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Αλμέιδα έχασε σπουδαία ευκαιρία (τετ-α-τετ) για να ισοφαρίσει.

Με 10 παίκτες ολοκλήρωσαν το ματς και οι δύο ομάδες. Αρχικά αποβλήθηκε ο Ανέστης στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων με δύο κίτρινες στην ίδια φάση για καθυστέρηση. Χρέη τερματοφύλακα ανέλαβε ο Αλμέιδα. Τρία λεπτά αργότερα αποβλήθηκε ο Ντα Κόστα με 2η κίτρινη για χτύπημα εκτός φάσης στον Σιμόες.

Η ΑΕΚ περιμένει πλέον τον αυριανό ημιτελικό της Τούμπας ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκό για να μάθει τον αντίπαλό της στον τελικό.

Κόκκινες κάρτες: Ανέστης (90+6′) / Ντα Κόστα (90+9′)

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)
Βοηθοί: Ευθυμιάδης (Πιερίας), Μπαλτάς (Αχαΐας)
Επιπρόσθετοι: Κομίνης (Θεσπρωτίας), Αρετόπουλος (Τρικάλων)

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Ανέστης, Γκάλο, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Ντίντακ, Σιμόες, Γιόχανσον, Χριστοδουλόπουλος (78′ Αλμέιδα), Μάνταλος (91′ Βάργκας), Πατίτο (62′ Γαλανόπουλος), Αραούχο.

Ολυμπιακός (Τάκης Λεμονής): Καπίνο, Φιγκέιρας, Ρέτσος, Ντα Κόστα, Ντε Λα Μπέγια, Ρομαό, Καμπιάσο (61′ Ανδρούτσος), Μάρτινς, Φορτούνης, Μάριν (83′ Ελιουνούσι), Ανσαριφάρντ (58′ Καρντόσο).