Ο ΟΦΗ τις ευκαιρίες, ο Αστέρας τη νίκη

ΟΦΗ | 26 Ιανουαρίου 2021, 19:17

Δεν μπόρεσε να εκμεταλλευθεί την αγωνιστική του ανωτερότητα ο ΟΦΗ γνωρίζοντας εντός έδρας ήττα από τον Αστέρα Τρίπολης για την 19η αγωνιστική.

Καλύτερη η Κρητική ομάδα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα δεν μπόρεσε να σκοράρει στις ευκαιρίες που δημιούργησε, ενώ ο σύλλογος της Τρίπολης ήταν πιο αποτελεσματικός με το γκολ του Τζίμα στο 15ο λεπτό να καθορίζει τον νικητή.

Η εικόνα της αναμέτρησης στο “Θεόδωρος Βαρδινογιάννης”:

3′ Ο Στάικος εκτέλεσε κόρνερ, ο Σαρδινέρο όμως δεν κατάφερε να βρει τη μπάλα και να σουτάρει από κοντά.

5′ Το σουτ (εντός περιοχής) ο Σίτο ήταν άστοχο.

11′ Σουτ του Στάικου, μπλόκαρε ο Τσιφτσής.

13′ Απευθείας εκτέλεση του Νέιρα, η μπάλα πέρασε άουτ.

15′ ΓΚΟΛ 0-1. Ο Λουίς Φερνάντεθ έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ο Βάτερμαν απέκρουσε και ο Παναγιώτης Τζίμας πήρε το “ριμπάουντ” και με προβολή άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

Αστέρας Τρίπολης

21′ Κεφαλιά του Σαρδινέρο, η μπάλα πέρασε άουτ χωρίς να ανησυχήσει τον Τσιφτσή.

24′ Ο Κοροβέσης πάσαρε στον Μεγιάδο, ο οποίος σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ διπλά από το αριστερό δοκάρι.

28′ Αδύναμη κεφαλιά Γιαννούλη έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, μπλόκαρε εύκολα ο Τσιφτσής.

36′ ΔΟΚΑΡΙ. Ο Πασχάλης Στάικος με “βολίδα” εκτός περιοχής, τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Τσιφτσή.

45′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Νέιρα από καλό σημείο, μπλόκαρε ο Τσιφτσής.

60′ Πέναλτι για τον ΟΦΗ, έπειτα από μαρκάρισμα του Καπίγια στον Σαρδινέρο εντός περιοχής. Τελικά η αρχική απόφαση του Κουτσιαύτη άλλαξε μετά την εξέταση του VAR, καθώς στην αρχή της φάσης ο παίκτης του ΟΦΗ ήταν σε θέση οφσάιντ.

71′ Ο Κρισπί πάτησε περιοχή από δεξιά, αλλά το σουτ που επιχείρησε σταμάτησε στον Βάτερμαν.

76′ Ο Τσιλιανίδης έκανε το σουτ εντός περιοχής, ο Τσιφτσής έδιωξε εντυπωσιακά εξ’ επαφής, με τον Ντε Κούζμαν να παίρνει το ριμπάουντ και να στέλνει τη μπάλα στα σώματα των αμυνομένων.

86′ Ο Τσιφτσής δεν υπολόγισε σωστά την πορεία της μπάλας σε σέντρα του Σολίς, ο Τσιλιανίδης έγινε κάτοχός της, αλλά το κοντινό του σουτ πέρασε ψηλά άουτ.

88′ Εκτέλεση φάουλ από καλό σημείο για την ομάδα του ΟΦΗ, κεφαλιά του Διαμαντή άουτ.

Κίτρινες κάρτες: Βούρος (18′), Μεγιάδο (46′), Γκαρσία (53′), Νέιρα (72′).

Διαιτητής: Αριστομένης Κουτσιαύτης (Άρτας)
Βοηθοί: Αθανάσιος Κόλλιας (Ηπείρου) – Γεώργιος Χριστακόγλου (Χαλκιδικής)
4ος: Αριστείδης Βάτσιος (Δυτικής Ατττικής)
VAR: Ευστάθιος Γκορτσίλας (Μακεδονίας)
AVAR: Κωνσταντίνος Ψαρρής (Ζακύνθου)

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Βάτερμαν, Κοροβέσης (82′ Σολίς), Γιαννούλης, Διαμαντής, Βούρος, Ουές (83 Ουές), Μεγιάδο (74′ Ντε Γκουζμάν), Στάικος (53′ Τσιλιανίδης), Νέιρα, Στάρτζεον, Σαρδινέρο.

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Γκαρσία, Τασουλής (84′ Αλβάρες), Καστάνος, Σουάρεθ, Μουνάφο (57′ Καπίγια), Μπέλοκ, Τίλικα (46′ Κρέσπι), Σίτο (77′ Χριστόπουλος), Τζίμας (57′ Ριέρα), Φερνάντεθ.

Ήταν το πέμπτο συνεχόμενο παιχνίδι του ΟΦΗ που δεν καταφέρνουν οι παίκτες του να βρουν τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα. Η Κρητική ομάδα είχε μείνει στο “μηδέν” και στα ματς με Παναθηναϊκό (2-0), Ατρόμητο (0-0), ΠΑΟΚ (0-3) και Βόλο για το κύπελλο για το κύπελλο (2-0).

Τα τελευταία (χρονικά) τέρματα που πέτυχε ο ΟΦΗ ήταν στις 7 Ιανουαρίου στην αναμέτρηση με τη Λαμία στο Ηράκλειο. Η Κρητική ομάδα είχε επικρατήσει με 2-0 χάρη στα γκολ των Στάικου (34′) και Βαφέα (85′). Έκτοτε η Κρητική ομάδα δεν έχει σκοράρει.

Συνολικά η Κρητική ομάδα έχει σκοράρει 18 φορές στη φετινή αγωνιστική περίοδο (σε 19 ματς πρωταθλήματος, 20 μαζί με εκείνο του κυπέλλου), απολογισμός σίγουρα όχι καλός για ομάδα που φιλοδοξεί να επαναλάβει την περσινή της επιτυχία να αγωνισθεί στα πλέι οφ (δηλαδή να μπει στην εξάδα της κανονικής περιόδου).