Ο ΟΦΗ 4-2 τον Εργοτέλη στο ντέρμπι του Ηρακλείου

Football League | 4 Δεκεμβρίου 2017, 20:02

Σ' ένα συναρπαστικό ματς στο Παγκρήτιο Στάδιο, ο ΟΦΗ ήταν ο νικητής του Ηρακλειώτικου ντέρμπι επικρατώντας με 4-2 του Εργοτέλη.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυναμικά στον αγώνα και άνοιξαν το σκορ με τον Εντιαγέ στο 11ο λεπτό, όμως η επιλογή του Τάκη Γκώνια να αφήσει τεράστια αμυντικά κενά είχε ως αποτέλεσμα ο ΟΦΗ να σκοράρει τρεις φορές σε αντεπιθέσεις με τους Κουσκουνά (13′), Μάρτος (26′) και Ορτέγκα (32′).

Στο δεύτερο μέρος, ο ΟΦΗ οπισθοχώρησε με τον Εργοτέλη να σπαταλά αρκετές καλές ευκαιρίες, έχοντας την κατοχή. Ωστόσο, στο 60ο λεπτό ο Σταμόπουλος εκμεταλλεύτηκε μία εξ αυτών μειώνοντας σε 2-3. Ο Εργοτέλης συνέχισε να πιέζει, όμως ένα λάθος των αμυντικών του έφερε το τελικό 2-4 από τον Ογκμποε. Με τη νίκη αυτή ο ΟΦΗ πέρασε μόνος δεύτερος, ενώ ο Εργοτέλης είναι πλέον τελευταίος στον βαθμολογικό πίνακα.

Διαιτήτής: Γκορτσίλας (Μακεδονίας)

Βοηθοί: Παπαδάκης – Δασκαλάκης (Ηρακλείου)

4ος διαιτητής: Φουκάκης (Ηρακλείου)

Εργοτέλης (Τ. Γκώνιας): Λαδάς, Πάτας, Βογιατζής, Εντιαγιέ, Μπάτζιος, Μπουτσάκης, Σταμόπουλος, Έφορντ (61′ Μαζουλουξής), Κάιπερς, Σταματάκος, Μπούζας

ΟΦΗ (Ν. Παπαδόπουλος): Στρέζος, Μπολάκης, Κοιλιάρας, Ζιαμπάρης, Ποτουρίδης, Νάστος, Πουρτουλίδης (67′ Ρούσσος), Λεάλ (79′ Χαντί), Ορτέγκα, Μάρτος (61′ Ογκμποε), Κουσκουνάς