Ο Νέος Σαμψών νικητής στο ντέρμπι του Αποκόρωνα

Τιτάν Νέος Σαμψών | 13 Νοεμβρίου 2022, 18:02

Μεγάλος νικητής στο τοπικό ντέρμπι ο Νέος Σαμψών, κερδίζοντας με 3-0 τον Τιτάνα. Από δύο τέρματα είχε ο Μπαμπούλιας, σκοράροντας δις στο δεύτερο μέρος.

Δεύτερη νίκη στο πρωτάιθλημα για τους παίκτες του Παναγιώτη Παλαθούρα, οι οποίοι έφτασαν τους 6 βαθμούς στο πρωτάθλημα της Β’ ΕΠΣΧ. Ο Τιτάν δεν κατάφερε να κερδίσει κάτι από το ματς αυτό και παρέμεινε στην τελευταία θέση με Ε.Θ.Κ. και Άμιλλα.

Αρκετές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος για τις δύο ομάδες με κορυφαία το πέναλτι του Μαρτσάκη, το οποίο απέκρουσε ο Μοχλάκης στο 21′. Παρότι το πρώτο ημίχρονο όδευε στο φινάλε δίχως σκορ, ο Μαρτσάκης στο 41′ πλάσαρε ιδανικά τον αντίπαλο τερματοφύλακα έπειτα την ασσίστ του Δόβελλου και άνοιξε το σκορ. Έτσι οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ και έκλεισαν με τον καλύτερο τρόπο το πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο 45λεπτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν ακόμη περισσότερο τις στροφές, και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπαμπούλια (σκόραρε 2 φορές), έφτασαν σε ευρεία νίκη. Πιο συγκεκριμένα στο 56′, έπειτα το κόρνερ του Δόβελλου, ο Μπαμπούλιας σηκώθηκε ψηλότερα από όλους και με κεφαλιά “έγραψε” το 2-0. Ο ίδιος παίκτης στο 86′, αξιοποίησε την ασσίστ του Χανταμπάκη και σκόραρε για δεύτερη φορά στο ματς (3-0).

Διαιτητής: Μισαηλίδης Βοηθοί: Μαρκάκης – Χάμπας

Νέος Σαμψών (Παναγιώτης Παλαθούρας): Αλλίου, Διαμαντάκης, Κοντός, Βαρύκος, Λαβράνος Α., Σαρτζετάκης, Μπαμπούλιας (87′ Μπαμπούλιας), Ματσαμάκης (87′ Ψεγιαννάκης), Μπολανάκης, Δόβελος (83′ Μανατάκης), Μαρτσάκης (67′ Σαρτζετάκης).

Τιτάν (Αβρράμ Γιαννακίδης): Μοχλάκης Μ., Τζομπανάκης (84′ Αννιτσάκης), Σπαθαράκης, Σταμούλης Γεωργακόπουλος, Ματζοράκης, Μανανεδάκης, Μανουσάκης, Γιανναράκης, Σερανάι Φ. (74′ Καπλάνι), Σερανάι Αρ. (68′ Φρυσαλάκης).