Ο Μιχαλόπουλος σφράγισε την πρώτη νίκη στο 2023

Ποσειδών Τσικαλαριών Αστέρας Χαλέπας | 8 Ιανουαρίου 2023, 18:44

Ο Ποσειδών Τσικαλαριών μπήκε εξαιρετικά στο 2023 μετά τη νίκη του με 2-0 επί του Αστέρα Χαλέπας.

Κάτοικος κορυφής παραμένει ο Ποσειδών που βρήκε δίχτυα από μία φορά σε κάθε ημίχρονο. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Αιμίλιος Μιχαλόπουλος που πέτυχε και τα δύο γκολ, από ασίστ των αδερφών Τσίτα.

Στο 2′ ο Ποσειδών απείλησε με τον Μητσώνη και ο ίδιος παίκτης είχε νέα ευκαιρία στο 17′. Τελικά στο 37′, από κόρνερ του Παντελή Τσίτα, ο Μιχαλόπουλος με κεφαλιά, έδωσε προβάδισμα 1-0.

Στο δεύτερο μέρος ο Ποσειδών έμεινε με παίκτη λιγότερο στο 60′. Ο Καζάκος αντίκρισε απευθείας κόκκινη κάρτα από τον Ούτα για χτύπημα εκτός φάσης.

Στο επόμενο λεπτό ο Αστέρας είχε ευκαιρία για το 1-1, αλλά η κεφαλιά του Σουλιώτη σταμάτησε στο δοκάρι του Βροντάκη. Δεύτερο δοκάρι στο 72′ μετά το σουτ του Σελενίτσα, με τον Αστέρα να στέκεται ξανά άτυχος.

Τελικά ο Μιχαλόπουλος χτύπησε ξανά στο 75′ και μετά την κεφαλιά του νεοεισελθόντα Κώστα Τσίτα και πλάσαρε εύστοχα σε τετ α τετ για το 2-0.

Στο φινάλε είχαν από μία ακόμα ευκαιρία, με τον Αστέρα να έχει τρίτο δοκάρι στο 89′ σε σουτ του Πρέτσι έξω από την περιοχή, ενώ στο 90′ ο Μιχαλόπουλος είδε τον Μπολανάκη να τον σταματά από το χατ τρικ.

Διαιτητής: Ούτας
Βοηθοί: Μπαντά – Νταμαδάκης

Ποσειδών Τσικαλαριών (Γιώργος Ζερβουδάκης): Βροντάκης Δημ., Καραγιαννίδης, Κοσμαδάκης, Δασκαλάκης, Κοκολογιαννάκης, Μίχος, Βροντάκης Αντ., Τσίτας Π. (86′ Ρηγάκης Κ.), Μιχαλόπουλος, Μητσώνης (74′ Τσίτας Κ.), Καζάκος.

Αστέρας Χαλέπας (Νεκτάριος Νικολιουδάκης): Μπολανάκης, Λανάι Ν., Φατσούσης, Λαγός (46′ λ. τρ. Σουλιώτης), Λαμάι, Κατελανάκης Γ. (80′ Πρέτσι), Αγγελόπουλος, Τέσκος, Καλλιάς, Σελενίτσα, Κατελανάκης Β.,