Ο Μασούρας έδωσε τη λύση στον Ολυμπιακό

Super League 1 15 Ιανουαρίου 2023, 21:25

Ο Ολυμπιακός με σκόρερ τον Μασούρα πήρε το ντέρμπι με τον Αρη (1-0) και διατήρησε το νικηφόρο σερί που έχει χτίσει στα τελευταία παιχνίδια.

Σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι, οι “ερυθρόλευκοι” τα βρήκαν σκούρα απέναντι στον Αρη, όμως η είσοδος του Μασούρα άλλαξε τα δεδομένα στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους. Μπήκε στο ημίχρονο και πέτυχε το νικητήριο γκολ στο πρώτο λεπτό.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες δυσκολεύτηκαν αρκετά στο δημιουργικό κομμάτι. Ο Ολυμπιακός είχε ακυρωθέν γκολ στο 31′ με τον Μπακαμπού όπως και ο Αρης στο 41′ με τον Νταρίντα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι βρήκαν τις λύσεις νωρίς με τον Μασούρα που ήρθε από τον πάγκο και αξιοποίησε με κεφαλιά τη σέντρα του Χάμες για το 1-0. Αυτό το γκολ έδωσε αέρα στον Ολυμπιακό που απείλησε ξανά στο 50′ μετά από νέα πάσα του Χάμες και σουτ του Μπακαμπού, όμως ο Κουέστα έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 72′ ήταν η σειρά του Χουάνγκ να φτάσει κοντά σε ένα δεύτερο γκολ, αλλά είδε τη μπάλα να περνά λίγο έξω από τα δοκάρια, ενώ ακολούθησε λίγα δευτερόλεπτα μετά ακόμα μία προσπάθεια πρώτα με τον Μπιέλ και στη συνέχεια με τον Μασούρα, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Η τελευταία στιγμή καταγράφηκε στο 85′ με ένα χτύπημα φάουλ του Μπιέλ το οποίο απομάκρυνε ξανά ο Κουέστα.

Kίτρινες Κάρτες: Χουάνγκ (38′), Οντουμπάγιο (38′), Νταμπό (39′), Φαμπιάνο (85′), Ρέαμπτσικου (90+1′)

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Πασχαλάκης, Παπασταθόπουλος, Ντόι, Ροντινέι, Ρέαμπτσουκ, Χουάνγκ, Εμβιλά, Φορτούνης (46′ Μασούρας), Μπιέλ (88′ Γκάρι), Χάμες (78′ Σαμασέκου), Μπακαμπού (70′ Ελ Αραμπί).

Αρης (Αλαν Πάρντιου): Κουέστα, Μαζικού, Οντουμπάτζο, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Νταρίντα (73′ Γκαρθία), Ετέμπο, Ματέο Γκαρσία (85′ Πάλμα), Νταμπό (79′ Ντουκουρέ), Γκρέι (73′ Καμάσο), Μαντσίνι.