Ο Μάντζης “πλήγωσε” τον Πετράκη | video

Εκτός συνόρων | 5 Μάι 2021, 7:53

Ο Ολυμπιακός Λευκωσίας – η ομάδα που "έχτισε" ο Γιάννης Πετράκης το περασμένο καλοκαίρι - με τον Βασίλη Μάντζη να πετυχαίνει το πρώτο γκολ, έκανε τη ζημιά στον Απόλλωνα Λεμεσού "στέλνοντας" το πρωτάθλημα στη συμπολίτισσα Ομόνοια.

Η πρώην ομάδα του Ρεθυμνιώτη προπονητή στέρησε το δικαίωμα από τον Απόλλωνα να διεκδικήσει το πρωτάθλημα την τελευταία αγωνιστική στην έδρα της Ομόνοιας (με νίκες απέναντι σε Ολυμπιακό και Ομόνοια ο Απόλλων θα κατακτούσε τον τίτλο).

Με πολλά προβλήματα απουσιών το τελευταίο διάστημα ο Απόλλων διεκδικούσε το πρωτάθλημα και κόντρα στον αδιάφορο βαθμολογικά Ολυμπιακό (που θα διεκδικήσει το Κύπελλο στον τελικό με την Ανόρθωση) προηγήθηκε στα 15’’ μετά από την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου με τον προερχόμενο από τον πάγκο Πίττα να σκοράρει στην πρώτη επαφή του. Στο 51’ όμως ο Μάντζης με κεφαλιά από σέντρα του Ψάλτη ισοφάρισε, για να κάνει το 1-2 στο 67’ ο Ζαχαρίου. Ο Απόλλων ισοφάρισε στο 88’ με εξαιρετικό γκολ του Γκεριέ και έχασε σπουδαία ευκαιρία στις καθυστερήσεις με τον Γιαννιώτα για την ανατροπή.