Ο Μανταδάκης πρωταγωνιστής στην πρόκριση του Αρη (pics)

Ηφαιστος Αρης Σούδας | 10 Σεπτεμβρίου 2022, 20:12

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Χανίων πανηγύρισε ο Αρης Σούδας. Η ομάδα του Γιώργου Κόλτζου επικράτησε του Ηφαίστου με 3-0 εκτός έδρας στα Νεροκούρου.

Νικηφόρα επιστροφή έτσι σε τοπικό επίπεδο για τον Αρη μετά από δύο χρόνια παρουσίας στη Γ’ εθνική και στο νέο ξεκίνημα που κάνει φέτος. Για τον Ηφαιστο από την άλλη ήταν εξ αρχής δύσκολο το εμπόδιο και σε σχέση με την περσινή σεζόν, αποχαιρετά το Κύπελλο αυτή τη φορά πιο νωρίς.

Πολύ καλό πρώτο 45λεπτο για τις δύο ομάδες με ρυθμό παρά το γεγονός ότι ήταν το πρώτο ματς μετά από αρκετούς μήνες και δεδομένων των καιρικών συνθηκών.

Πρωταγωνιστής του αγώνα δεν ήταν άλλος από τον Μιχάλη Μανταδάκη (κεντρική φωτ.)που συνδύασε την επιστροφή του στο λιμάνι μετά από αρκετά χρόνια με δύο γκολ, ενώ το άλλο το πρόσθεσε ο Ντίβι Φέζγκα που επέστρεψε επίσης στην ομάδα το φετινό καλοκαίρι.

Το ματς στο πρώτο 45λεπτο όδευε στο 0-0, όμως ο Αρης ευτύχισε να πάρει προβάδισμα λίγο πριν το φινάλε με σουτ του Μανταδάκη (0-1) στο 43′.

Με γκολ ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο και αυτή τη φορά ήταν η σειρά του Φέζγκα να διπλασιάσει τα γκολ με φωτοβολίδα, από τα 35 μέτρα, στο πιο εντυπωσιακό γκολ του αγώνα στο 47′. Το τελικό 0-3 έγραψε ξανά ο Μανταδάκης με σουτ στο 64′.

Οι δύο ομάδες είχαν από ένα χαμένο πέναλτι. Ο Αρης με τον Παπαθανασίου στο 54′ και πριν το 0-2, με τον Σφακιωτάκη να του αρνείται το γκολ.

Για τον Ηφαιστο ο Ντινάι κέρδισε πέναλτι στο 69′, το εκτέλεσε μάλιστα ο ίδιος αλλά και εδώ ο Κοκκαλάς είχε απάντηση και κράτησε το μηδέν.

Διαιτητής: Ούτας
Βοηθοί: Μαρκετάκης – Κολοκοτρώνης

Ηφαιστος (Γιάννης Λιουδάκης): Σφακιωτάκης, Νησωτάκης, Σίνης (62′ Νταουντάκης Κυρ.), Σκεπασιανός (46′ Φανταουσάκης), Κουνδουράκης, Σπανουδάκης, Χαλιβελάκης, Νικάκης (32′ λ.τρ. Λενταράκης), Νικολακάκης, Ντινάι (71′ Γκογκολάκης), Ποντίκας (62′ Καραμάλης)

Αρης Σούδας (Γιώργος Κόλτζος): Κοκκαλάς, Φέζγκα, Μαυρομάτης, Τσίγκας Κ. (75′ Προκοπάκης), Βαρδάκης, Ροκάκης, Λυβιάκης, Τσίγκας Φ. (65′  Λαδάς), Παπαθανασίου, Μαλαμάς, Μανταδάκης (79′ Τερεράκης)