Ο Κρητικός το ντέρμπι των… Αστέρων | pics

Κρητικός Αστέρας Αστέρας Χαλέπας | 27 Νοεμβρίου 2022, 17:58

Ο Κρητικός Αστέρας πήρε το τοπικό ντέρμπι των... Αστέρων, επικρατώντας εκείνου της Χαλέπας, με 2-1.

Αμφίρροπο παιχνίδι στην κοινή έδρα των δύο ομάδων, το γήπεδο της Μ. Ελιάς. Ο Κρητικός ξεπέρασε έτσι γρήγορα την ήττα της περασμένης εβδομάδας από τον Ποσειδώνα και παρέμεινε πολύ ψηλά στη βαθμολογία και στη 2η θέση.

Ο δε Αστέρας Χαλέπας θα μπορούσε επίσης να βρεθεί ακόμα πιο ψηλά αν κέρδιζε, μένοντας στους 9 βαθμούς, με 3 νίκες και ισάριθμες ισοπαλίες.

Mόλις στο 3′ ο Βασιλειάδης έδωσε προβάδισμα στον Αστέρα Χαλέπας με σουτ για το 0-1.

Το ημίχρονο όδευε στο 0-1, όμως ελάχιστα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, ο Φατούσης υπέπεσε σε πέναλτι (χέρι) και ο Μπαλλίου από την άσπρη βούλα ισοφάρισε για τον Κρητικό σε 1-1.

Η ολική ανατροπή έγινε στο δεύτερο ημίχρονο και ο Αρζίδης με ακόμα ένα γκολ στα τελευταία ματς έδωσε τη νίκη, μετά από ωραία προσωπική προσπάθεια, στο 65′.

Ο Κρητικός ολοκλήρωσε τον αγώνα με παίκτη λιγότερο αφού αποβλήθηκε αργότερα στο 84′ για καθυστέρηση, ο Μαντσέλλι (2η κίτρινη). Σε εκείνο το διάστημα υπήρξε και ολιγόλεπτη διακοπή, περίπου 15 λεπτών, αφού δέχτηκε μπουκάλι από την κερκίδα ο ρέφερι Ούτας.

Διαιτητής: Ούτας Βοηθοί: Κολοκοτρώνη – Λογαρίδης

Κρ. Αστέρας (Χρήστος Τραχανατζής): Κουκουλάς, Δημητρίου, Ντάλλας, Μπαλλίου, Οικονομόπουλος (90′ Τσολάκος), Ζολώτας, Αρζίδης (70′ Γκέκας Δ.), Ρικουνάκης (60′ Μουτσογκλάβα), Μαντσέλλι, Λίτσι, Σανδαλάκης

Αστέρας Χαλέπας (Νεκτάριος Νικολιουδάκης): Λανάι, Λαγός (78′ Χρόνης), Αγγελόπουλος, Τέσκος, Φατούσης, Κατελανάκης Γ., Καλλιάς, Κατελανάκης Β., Λαμάι, Βασιλειάδης, Σελενίτσα (63′ Ανδρέου)