Ο Κουρινός “υπέγραψε” τη νίκη στο “γειτονικό” ντέρμπι

Σπάθα Νέος Κισσαμικός | 3 Δεκεμβρίου 2022, 19:13

O Μάνος Κoυρινός "υπέγραψε" τη σπουδαία νίκη της Σπάθας στο "γειτονικό" ντέρμπι με τον Νέο Κισσαμικό (1-0).

Οι “πράσινοι” του Κολυμπαρίου ανάγκασαν έτσι τον Ν. Κισσαμικό στην πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα και ανέβηκαν στην 5η θέση, με 13 βαθμούς, ενώ στους 19 παρέμειναν οι φιλοξενούμενοι. Ματς για… γερά νεύρα στο φινάλε, αφού ο ρέφερι Κανελάκης έβγαλε την κόκκινη κάρτα σε τρεις ποδοσφαιριστές.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Ν. Κισσαμικός απείλησε σε δύο περιπτώσεις με Κουλούρη και Λεβεντέλλη, αλλά καμία από τις δύο προσπάθειες δεν βρήκε στόχο.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, ο Κένγκα είχε σουτ στο δοκάρι, στο 50′, για να έρθει τελικά το γκολ πέντε λεπτά αργότερα, μετά από τη σέντρα του Μαριανάκη και το πλασέ του Κουρινού.

Το ματς όδευε στο φινάλε και άναψε για τα καλά. Στο 83′ η Σπάθα έμεινε με 10, αφού αντίκρισε δεύτερη κάρτα ο σκόρερ Κουρινός για μαρκάρισμα. Στο 88′, μετά από μαρκάρισμα που δέχτηκε ο Κένγκα, δημιουργήθηκε αψιμαχία και τελικά αντίκρισαν την κόκκινη κάρτα, τόσο ο Κένγκα όσο και ο Ντόντα του Νέου Κισσαμικού.

Διαιτητής: Κανελάκης Βοηθοί: Αναστασάκης – Παναγόπουλος

Σπάθα (Αλκης Δημήτρης): Δασκαλάκης, Κρασουδάκης, Καραγιώργος, Βελής, Τζαγκαράκης (88′ Κατσιφαράκης), Κένγκα, Μαριανάκης, Λάζαρ Ντ. (46′ λ.τρ. Κανελάκης), Κουρινός, Σαράντος, Σουχλάκης

Νέος Κισσαμικός (Γιώργος Μπονατάκης): Μαστοράκης, Σημαντηράκης, Βασιλάκης, Ζαχαριάδης (82′ Κουφογιαννάκης), Κατσανοπουλάκης, Κομπογεννητάκης Ζαχ., Παπαδάκης Κ., Κουλούρης, Λεβεντέλλης (77′ Παπαδάκης Μ.), Χατζηλιόντας (70′ Ντόντα), Μπερντίος