Ο Ήφαιστος τα δοκάρια, η ΕΘΚ τα γκολ (pics)

ΕΘΚ | 7 Μαρτίου 2020, 19:29

O Ήφαιστος σημάδευε τα δοκάρια στο πρώτο μέρος (3), η Ένωση Θύελλα Καμίνια πετυχαίνε τα γκολ στο δεύτερο και χάρη στα τρία τέρματα που σημείωσε στο ματς των Καθιανών, βρίσκεται πλέον ένα βήμα πριν την κατάκτηση του τίτλου της Β' ΕΠΣΧ.

Η ομάδα του Ακρωτηρίου πιο δύσκολα από όσο δείχνει το τελικό 3-0 έφτασε σε αυτή την επικράτηση στην επανάληψη, με τους φιλοξενούμενους να στέκονται άτυχοι, αφού στο πρώτο μέρος είδαν τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι του Κ. Ανδρεαδάκη.

ETHK IFAISTOS 2

Κοπανάκης και Δάλλας που διακρίνονται πάνω, ήταν οι σκόρερ των τριών τερμάτων της ΕΘΚ

Η πρώτη ήταν στα πρώτα λεπτά του αγώνα, όταν από εκτέλεση φάουλ, ο Ν. Ανδρεαδάκης στην προσπάθειά του να απομακρύνει, λίγο έφτασε να πετύχει αυτογκόλ, όμως το δοκάρι σταμάτησε το 0-1.

Την ίδια κατάληξη είχε το μακρινό φάουλ του Παπακαστρήσιου αργότερα, με τη μπάλα να προσκρούει ξανά στο οριζόντιο δοκάρι (σε μία αμφισβητούμενη φάση για το αν πέρασε η μπάλα τη γραμμή), ενώ ξανά στο ίδιο σημείο σταμάτησε το μακρινό σουτ του Μπουτζαλή λίγο πριν το ημίχρονο, με τη μπάλα να μην κάνει το χατίρι ούτε σε αυτή την περίπτωση στην ομάδα του Γιάννη Μαρκάκη.

Τελικά στο δεύτερο μέρος, η Ένωση “ξεκλείδωσε” το ματς στο τελευταίο 20λεπτο. Αρχικά στο 70′, από υπέροχη μεγάλη μπαλιά του Περράκη, ο Ν. Ανδρεαδάκης πάσαρε για τον Κοπανάκη που έστειλε τη μπάλα με δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής στην αριστερή γωνία του Αρχοντάκη για το 1-0.

Τέσσερα λεπτά μετά, δοκάρι είχε και η ΕΘΚ στο ματς, όταν από σέντρα του Χρ. Πολυχρονάκη, ο Ν. Ανδρεαδάκης πήρε την κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας, με τη μπάλα να χτυπά στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Ηφαίστου.

Τελικά το 2-0 έγινε στο 76′, μετά σε σχεδόν ίδια φάση, με τον Χρ. Πολυχρονάκη να βρίσκει εκ νέου τον Ν. Ανδρεαδάκη και αυτός ξανά τον Κοπανάκη που από το ίδιο σημείο, έστειλε αυτή τη φορά τη μπάλα στη δεξιά γωνία των φιλοξενούμενων.

Το τελικό 3-0 έγινε λίγο πριν το φινάλε και μετά από αντεπίθεση, με τον Παπαδάκη δημιουργό αυτή τη φορά, ο οποίος έβγαλε σε θέση βολής τον Δάλλα που πλάσαρε εύστοχα απέναντι από τον Αρχοντάκη.