Ο Γκιούλα οδήγησε τον Πανακρωτηριακό στους “8” | pics

Σπάθα Πανακρωτηριακός | 7 Δεκεμβρίου 2022, 21:06

O Πανακρωτηριακός με πρωταγωνιστή τον Βασίλη Γκιούλα που πέτυχε χατ τρικ, νίκησε τη Σπάθα 4-0 και πέρασε στους "8" του Κυπέλλου Χανίων.

Εκεί, θα βρει τον Γρανίτη για μία θέση στην τελική τετράδα του θεσμού.

Ο Πανακρωτηριακός ξεκίνησε το ματς με τις καλύτερες προϋποθέσεις, αφού σχεδόν με τη σέντρα, στο 1ο λεπτό, άνοιξε το σκορ με πλασέ του Γκιούλα από το ύψος του πέναλτι.

Στο 15′ η Σπάθα έφτασε κοντά στο 1-1, με τον Μαριανάκη που δε μπόρεσε να σκοράρει από εξαιρετική θέση, ενώ κοντά στο 2-0 έφτασαν και οι γηπεδούχοι δύο λεπτά μετά με τον Γκιούλα, που αστόχησε από καλή θέση.

Λίγο μετά στο 22′, το ματς διεκόπη για περίπου 25 λεπτά λόγω προβλήματος με τον φωτισμό και στην επανέναρξη ο Πανακρωτηριακός πέτυχε δεύτερο γκολ στην εκπνοή, ξανά με τον Γκιούλα, (φωτ. κάτω) που πέρασε και τον Δασκαλάκη σε τετ α τετ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι καθάρισαν το ματς στο φινάλε με δύο γκολ. Πρώτα στο 85′, ο Μακράκης ανατράπηκε στην περιοχή από τον Αλλκούρτι και ο Γκιούλα από τα 11 βήματα με εκτέλεση αλά… Πανένκα έκανε το 3-0, κάνοντας παράλληλα χατ τρικ.

Το τελικό 4-0 σημείωσε στο 90′ ο Παπαδεράκης με σουτ έξω από την περιοχή.

Η Σπάθα έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 82′, λόγω δεύτερης κάρτας που δέχτηκε ο Βελής.

Διαιτητής: Αντωνίου Βοηθοί: Πέτσας – Στεφανίδου

Πανακρωτηριακός (Γιώργος Λαμπιθιανάκης): Χατζηδάκης, Μανουσάκης, Μπικάκης, Πέτικας, Καπούλας (70′ Πολιτάκης), Σαριδάκης (65′ Παπαδεράκης), Παπαδάκης (85′ Κοπανάκης), Καλλέργης (65′ Ν. Ανδρεαδάκης), Δημητρίου (46′ Mακράκης), Αννινος, Γκιούλα

Σπάθα (Αλκης Δημήτρης): Δασκαλάκης, Σουχλάκης, Ροδοκανάκης, Καραγιώργος, Λαζάρ Αλ. (70′ Ναξάκης), Βελής, Κρασουδάκης, Κατσιφαράκης, Αλλκούρτι (85′ Τσιβουράκης), Μαριανάκης, Σαράντος