Ο Χασάν “σφράγισε” τον τίτλο του Ολυμπιακού

Super League 1 11 Απριλίου 2021, 21:38

Τον τίτλο της Super League "σφράγισε" και μαθηματικά ο Ολυμπιακός, επτά αγωνιστικές πριν το φινάλε των πλέι οφ. Οι Πειραιώτες νίκησαν στο "αιώνιο" ντέρμπι με 3-1 τον Παναθηναϊκό, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αχμέντ Χασάν.

Ο Αιγύπτιος στράικερ πέτυχε τα δύο γκολ της ανατροπής για τον Ολυμπιακό που είχε βρεθεί πίσω στο σκορ, στο πρώτο ημίωρο, ενώ ακόμα ένα πρόσθεσε ο Μπρούμα στις καθυστερήσεις. Οι “ερυθρόλευκοι” ανέβασαν τη διαφορά τους έτσι στο +22 από τον 2ο Αρη, κάνοντας επίδειξη ισχύος γι΄ακόμα μια σεζόν στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα και είχε τον έλεγχο, όμως ο ο Παναθηναϊκός ήταν εκείνος που προηγήθηκε τελικά ακριβώς με τη συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου.

Ο Μακέντα ανατράπηκε από τον Σεμέδο και ο Μπέμπεκ αφού συμβουλεύτηκε και το VAR, έστειλε τον Ιταλό στράικερ στην “άσπρη βούλα”, που ευστόχησε για το 0-1.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν στα επόμενα λεπτά μέχρι το ημίχρονο ν’ αντιδράσουν και το κατάφεραν κυριολεκτικά στη λήξη του ημιχρόνου. Ο Χολέμπας σέντραρε για τον Χασάν, με τον επιθετικό του Ολυμπιακού να ισοφαρίζει με κεφαλιά, λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς, αφού είχε αντικαταστήσει νωρίτερα τον τραυματία Μπα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός πάτησε καλύτερα, αλλά η αποβολή του Πούγγουρα (για αγκωνιά στον Χασάν-2η κίτρινη) στο 65′ άλλαξε τα δεδομένα.

Κι αυτό διότι ο Ολυμπιακός αξιοποίησε πολύ γρήγορα το αριθμητικό πλεονέκτημα επτά λεπτά μετά, στο 72′. Ο Μπρούμα σέντραρε και ο Χασάν πρόλαβε την έξοδο του Διούδη, “γράφοντας” το 2-1, με το δεύτερο δικό του γκολ.

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο 2-2 στο 90′ με τον Καρλίτος και τον Σα να κάνει σπουδαία επέμβαση. Τελικά ο Ολυμπιακός ήταν εκείνος που πέτυχε ακόμα ένα γκολ, στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Μπρούμα, που πλάσαρε στην κενή εστία των “πρασίνων” που είχαν ανέβει για το γκολ της ισοφάρισης.

Kίτρινες Κάρτες: Μακέντα (27′), Σεμέδο (29′), Χατζηγιοβάννης (43′), Μπουχαλάκης (45+2′), Μαουρίσιο (45+2′), Ελ Αραμπί (45+4′), Πούγγουρας (45+4′), Μασούρας (78′)
Κόκκινες Κάρτες: Πούγγουρας (65′)

Διαιτητής: Μπέμπεκ (Κροατία)
Βοηθοί: Πατάκι – Ζομπένιτσα (Κροατία)
4ος διαιτητής: Κουτσιαύτης (Αρτας)
VAR: Ρεϊνσχρέιμπερ (Ισραήλ)
AVAR: Μεϊντανάς (Αχαΐας)
Παρατηρητής: Σπυρόπουλος Ι. (Φθιώτιδας)

Ολυμπιακός (Πέρδο Μαρτίνς): Σα, Ανδρούτσος, Παπασταθόπουλος, Σεμέδο, Μπα (36′ Χασάν), Χολέμπας, Εμβιλά, Μπουχαλάκης (68′ Καμαρά), Φορτούνης (68′ Μπρούμα), Μασούρας (90′ Ρέαμπτσιουκ), Ελ Αραμπί.

Παναθηναϊκός (Λάζλο Μπόλονι): Διούδης, Μολό, Πούγγουρας, Σένκεφελντ (46′ Αλεξανδρόπουλος), Χουάνκαρ, Βέλεθ, Νιάς, Μαουρίσιο (77′ Ιωαννίδης), Βιγιαφάνιες (84′ Καρλίτος), Χατζηγιοβάνης (79′ Αϊτόρ), Μακέντα (79′ Ενγκμπακοτό)