Ο… Αγιος Βασίλης Δρακάκης της χάρισε τη νίκη! 1-0 τα Ζωνιανά

Παλαιόχωρα | 17 Δεκεμβρίου 2017, 17:58

Ο Δρακάκης ντύθηκε... Αγιος Βασίλης χαρίζοντας με το γκολ που κατάφερε να πετύχει με σουτ στο 37ο λεπτό τη νίκη στην Παλαιόχωρα σε ένα πολύ κρίσιμο παιχνίδι με σκορ 1-0. Η ομάδα του Δημήτρη Μαγκαφίνη δηλώνει έτσι παρούσα για την παραμονή της στη Γ' Εθνική ενώ χάρη σε αυτό το αποτέλεσμα αναμένεται να κάνει καλές γιορτές.

Το γκολ σημειώθηκε σε μια καλά οργανωμένη επίθεση για τους γηπεδούχους, με τον Δρακάκη να γίνεται ο τελικός αποδέκτης της μπάλας και ο οποίος με σουτ εκτός ισορροπίας άνοιξε το σκορ, το οποίο έμελλε να παραμείνει έως τέλους. Η Παλαιόχωρα κερδίζει μάλιστα για πρώτη φορά εντός έδρας και ειδικότερα στην Κάντανο, αφού η μέχρι τώρα μοναδική της νίκη ήταν εκτός έδρας επί του Αγίου Ιερόθεου.

Ουσιαστικά, η Παλαιόχωρα ήταν καλύτερη στο α’ ημίχρονο όπου έφτασε εξάλλου και στο γκολ, ενώ στην επανάληψη, τα Ζωνιανά πίεσαν για το 1-1, πλησιάζοντας στη φάση του 54′, αλλά ο Πονηρός επενέβη σωτήρια στο τετ-α-τετ που είχε με τον Τοπούζη.

Φάσεις/Γκολ
4′ Δυνατό σουτ από τον Σταθόγλου, η μπάλα καταλήγει άουτ.
12′ Πρώτη μεγάλη φάση για την Παλαιόχωρα. Πραγματοποιείται η σέντρα για τον Βργκοτς που σουτάρει προς την εστία του Γεωργίου, ο οποίος πραγματοποιεί σπουδαία απόκρουση.
14′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Σταθόγλου, η μπάλα καταλήγει στην αγκαλιά του Πονηρού.
16′ Σέντρα του Βργκοτς για το κεφάλι του Δρακάκη που στέλνει τη μπάλα άουτ.
18′ Εκτέλεση φάουλ από τον Δ. Μανουσάκη αλλά δεν θα μπορέσει να γίνει η κεφαλιά από τους επιθετικούς της Παλαιόχωρας.
25′ Οι γηπεδούχοι ζητούν δύο φορές πέναλτι σε ισάριθμες ανατροπές, αλλά ο Κρασαγάκης υποδεικνύει να συνεχιστεί το ματς, δείχνοντας κάρτα στον Καζαντζίδη για θέατρο.
30′ Ο Κορτσινίδης κάνει τη σέντρα για τον Τοπούζη ο οποίος με κεφαλιά θα αστοχήσει σε μια νέα καλή ευκαιρία για την Παλαιόχωρα.
37′ (1-0) Καλά οργανωμένη επίθεση για την Παλαιόχωρα, με τον Δρακάκη να γίνεται τελικός αποδέκτης, που με σουτ εκτός ισορροπίας ανοίγει το σκορ.
48′ Ο Καζαντζίδης επιχειρεί δυνατό σουτ και η μπάλα περνά λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ερμή.
54′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ερμή Ζωνιανών προκειμένου να ισοφαρίσει! Η μπάλα φτάνει στον Τοπούζη που βρίσκεται τετ α τετ με τον Πονηρό, αλλά ο τερματοφύλακας της Παλαιόχωρας αποκρούει σωτήρια.
56′ Σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής από τον Πασιαλή η μπάλα καταλήγει άουτ.
61′ Εκτελείται κόρνερ για τον Ερμή, με τη μπάλα να φτάνει στον Χατζηβασίλη και να σουτάρει προς την εστία με τον Τοπούζη να παρεμβάλλεται αλλά το γκολ ακυρώνεται ως οφ σάιντ.
64′ Ο Δρακάκης βρίσκεται τετ α τετ με τον Γεωργίου, αλλά ο τερματοφύλακας του Ερμή αποκρούει σωτήρια.
89′ Κόρνερ από τον Δ. Μανουσάκη, η κεφαλιά του Ζαϊμίδη φεύγει άουτ.
90+1′ Καλό σουτ από τον Νοκάι, η μπάλα καταλήγει άουτ.

Διαιτητής: Κρασαγάκης (Ηρακλείου).
Βοηθοί: Δασκαλάκης – Ελευθεράκης (Ηρακλείου).

Κίτρινες κάρτες: Καζαντζίδης (25′), Κερμενίδης (43′), Χατζηβασίλης (62′), Πονηρός (90+2′)

Παλαιόχωρα (Δημήτρης Μαγκαφίνης): Πονηρός, Θεοδωράκης, Σαμαράς, Παπαδόπουλος, Κορνελλάτος, Μανουσάκης Αντ., Καζαντζίδης (90+3′ Κουλούρης), Κερμενίδης (83′ Ζαϊμίδης), Δρακάκης, Μανουσάκης Δ. (89′ Κριάρης), Βργκοτς (68′ Μαζιώτης)

Ερμής Ζωνιανών (Μανώλης Πατεμτζής): Γεωργίου, Κορτσινίδης, Ρουμπάκης (71′ Πρωτογεράκης), Χατζηβασίλης, Ραπτάκης, Σταθόγλου, Πασιαλής (62′ Νοκάι), Σταθουλόπουλος (54′ Χατζηδημητρίου), Τοπούζης, Γιακουμάκης (84′ Σκουτέλης), Πλουσής