Ντέρμπι με τα… όλα του στη Νίκαια μεταξύ Ιωνικού – Προοδευτικής (1-1)

Γ' Εθνική 29 Οκτωβρίου 2016, 22:02

Ντέρμπι με τα... όλα του εξελίχθηκε να είναι το "κλασικό" πειραιώτικο ανάμεσα στον Ιωνικό και την Προοδευτική που έγινε το Σάββατο στη Νίκαια. Οι δύο "αιώνιοι" αντίπαλοι ήρθαν ισόπαλοι 1-1 σε ένα ματς που είχε τρεις αποβολές και χαμένο πέναλτι.

Το παιχνίδι είναι το πρώτο για το πρόγραμμα της 7ης αγωνιστικής της Γ’ Εθνικής και αξίζει να σημειωθεί ότι έγινε μπροστά σε 4.000 κόσμο! Αγωνιστικά και πάλι, παίκτες που πέρασαν από τον Κισσαμικό είχαν τη δική τους συνδρομή στο παιχνίδι, ειδικότερα ο Πέεφ που ισοφάρισε για λογαριασμό του Ιωνικού στο 49ο λεπτό (στο τελικό 1-1). Από την άλλη ο Σαπαλίδης κέρδισε την κόκκινη κάρτα, καθώς αποβλήθηκε ο Κουσουρής στο 34’ της Προοδευτικής για το φάουλ που του έκανε κι ενώ ο πρώην επιθετικός του Κισσαμικού ήταν σε προφανή θέση για γκολ, ωστόσο λίγο αργότερα, στο 41’, σε πέναλτι που υποδείχτηκε για τον Ιωνικό, ο Σαπαλίδης δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μπαντίκο, με τον τερματοφύλακα της “Προο” ν’ αποκρούει τη μπάλα.

Η Προοδευτική ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά χάνοντας ευκαιρία με ακόμα έναν πρώην παίκτη του Κισσαμικού, τον Κανελλόπουλο στο 5ο λεπτό, ενώ στο 16’ χάθηκε η ευκαιρία για το 0-1 με τον Θεοδωράκη να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι μετά από κεφαλιά. Τελικά το γκολ των “βυσσινί” πέτυχε στο 43′ με εκπληκτικό σουτ ο Μπέλερης.

Μέχρι το τέλος του ντέρμπι, ο Ιωνικός έμεινε επίσης με 10 λόγω αποβολής του Κυριακίδη ενώ στις καθυστερήσεις ο Μεϊμάρογλου αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα κι έτσι οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς με 9 παίκτες.

Ιωνικός (Ηλίας Καλοπήτας): Λέτσο, Κατσίκιας, Ζέλο (68′ Καμαρά), Παντελίδης, Μεϊμάρογλου, Κρητικός, Καραλής (85′ Ντούλιας), Σιμιτσής (63′ Κυριακίδης), Αργυρίου, Σαπαλίδης, Πέεφ

Προοδευτική (Πάρης Ανδράλας): Μπαντίκος, Κουσουρής, Καλαϊτζίδης, Ζίζηλας, Πατσατζόγλου, Θεοδωράκης, Πέττας (54′ Ξυγκάκης), Μπέλερης, Μπεσσού (71′ Μύρκος), Κανελλόπουλος, Πέππας. (60′ Ζελέκου).

Στοιχεία αγώνα και φωτογραφία από ιστοσελίδα stoplekto.gr.