Νταμπράουσκας: «Χαρούμενοι για τη νίκη, δύσκολο παιχνίδι»

ΟΦΗ | 26 Φεβρουαρίου 2023, 18:53

Στον χαρακτήρα των ποδοσφαιριστών και της ομάδας του στάθηκε ο Βάλντας Νταμπράουσκας μετά την εκτός έδρας νίκη του ΟΦΗ επί του Ιωνικού.

Με δύο τέρματα του Γιον Τοράλ στα τελευταία λεπτά ο ΟΦΗ πέρασε νικηφόρα από τη Νίκαια επικρατώντας του Ιωνικού με 2-0.

Νικηφόρο πέρασμα του ΟΦΗ από Νίκαια | vids

Μετά το φινάλε της αναμέτρησης ο τεχνικός της Κρητικής ομάδας δήλωσε στην κάμερα της Cosmote TV:

«Είμαστε πολύ χαρούμενοι για τη νίκη, ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Εάν σκόραρε ο Ιωνικός θα είχε πλεονέκτημα, σκοράραμε εμείς πρώτοι και πήραμε πλεονέκτημα. Δεν βοήθησε το γήπεδο, ήταν δύσκολο το παιχνίδι όμως σε άλλα παιχνίδια εκτός έδρας ήμασταν περισσότερο αποφασιστικοί στα τελειώματά μας.

Είμαι χαρούμενος για τον χαρακτήρα που έδειξαν οι ποδοσφαιριστές. Στο ημίχρονο είπαμε ότι μπορεί να μην παίζαμε καλά αλλά παίζουμε για να κερδίζουμε. Στο δεύτερο ημίχρονο γυρίσαμε το παιχνίδι μας ψάχνοντας αντεπιθέσεις. Ακόμη και το πρώτο γκολ ήρθε από στατική φάση και κερδίσαμε το πέναλτι, το ίδιο και το δεύτερο. Οι ποδοσφαιριστές μου έβγαλαν όμορφο χαρακτήρα.»

Και το σχόλιο του προπονητή του Ιωνικού, Μιχάλη Γρηγορία, για τον αγώνα:

«Για 80 λεπτά μια ομάδα υπήρχε στον αγωνιστικό χώρο, ήμασταν σε όλες τις γραμμές καλύτεροι, αλλάξαμε σχηματισμό., είχαμε πάθος, χάσαμε αρκετές ευκαιρίες. Είχαμε αρκετές προϋποθέσεις για ένα τέρμα, ο ΟΦΗ είχε δύο ευκαιρίες. Ήταν ένα συναρπαστικό παιχνίδι για τον κόσμο, αλλά άδικη η ήττα για εμάς.

Όχι η ομάδα αυτό που βγάζει και το λέω μετά από ήττα απέναντι σε μια ομάδα όπως ο ΟΦΗ, που εδώ και αρκετό καιρό παίζει πολύ καλό ποδόσφαιρο και σήμερα δεν τον αφήσαμε να φανεί. Αυτή η κριτική γίνεται μετά από ήττα, αν συνεχίσουμε στο ίδιο τέμπο το μέλλον και το παρόν μας ανήκει.»