Νίκησε τα προβλήματα ο Ολυμπιακός

Super League 1 22 Ιουλίου 2021, 0:00

Ο Ολυμπιακός ταλανίστηκε από απίστευτα προβλήματα τόσο πριν, όσο και κατά τη διάρκεια του αγώνα, καταφέρνοντας παρ’ όλα αυτά να κερδίσει τη Νέφτσι Μπακού.

Εστω και με το φτωχό 1-0 ο Ολυμπιακός αποκτά προβάδισμα για την πρόκριση στον τρίτο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ που είναι και το ζητούμενο. Οι “ερυθρόλευκοι” λίγο πριν ξεκινήσει το παιχνίδι έγινε γνωστό ότι δεν μπορούσαν να υπολογίζουν σε Ελ Αραμπί, Παπασταθόπουλο και Εμβιλά, ενώ κατά τη διάρκεια του αγώνα βρέθηκε νοκ-άουτ και ο Μπουχαλάκης λόγω τραυματισμού!

Σα να μην έφταναν αυτά, για περίπου για 20 λεπτά οι “ερυθρόλευκοι” αγωνίστηκαν και με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Μαντί Καμαρά στο 45ο λεπτό, με την ισορροπία στο παιχνίδι ν’ αποκαθίσταται στο 63ο λεπτό όταν και η Νέφτσι Μπακού έμεινε με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Τσελίκ στο 63’.

Ως εκ τούτου, η νίκη για τον Ολυμπιακό χαρακτηρίζεται σίγουρα σημαντική, με το γκολ να επιτυγχάνεται από τον Μαντί Καμαρά, ο οποίος μ’ έναν εξαιρετικό τρόπο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα στο 29ο λεπτό.

Πλέον ακολουθεί η ρεβάνς στο Αζερμπαϊτζάν μετά από μία εβδομάδα όπου ο Ολυμπιακός δείχνει ότι έχει τις δυνατότητες να περάσει στον τρίτο προκριματικό γύρο.

Αξιο αναφοράς βέβαια ότι κάτω απ’ τα δοκάρια του Ολυμπιακού για πρώτη φορά σε ευρωπαϊκό παιχνίδι βρέθηκε ο Χανιώτης, Κωσταντής Τζολάκης, που μάλιστα είχε μία εξαιρετική επέμβαση στο πρώτο ημίχρονο και γενικότερα μια πολύ καλή παρουσία.

Διαιτητής: Ζοάο Πινέιρο (Πορτογαλία)
Βοηθοί: Τιάγκο Κόστα (Πορτογαλία) – Ριμπέιρο (Πορτογαλία)
4ος διαιτητής: Φερνάντες Κορέια (Πορτογαλία)

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Tζολάκης, Ανδρούτσος, Ρέαμπτσιουκ, Σεμέδο, Μάρκοβιτς (79′ Βρουσάι), Μπουχαλάκης (18’ λ.τρ. Βαλμπουενά), Μαντί Καμαρά, Κούντε (69’ Σουρλής), Ραντζέλοβιτς (46’ Σισέ), Μασούρας, Χασάν (79′ Αγκιμπού Καμαρά)

Νέφτσι Μπακού: Μαμάντοφ, Τσελίκ, Μπότζι, Στάνκοβιτς, Χαραμίζ, Μαχμούντοφ, Μπουγκρινέ (86′ Νατζάφοφ), Κέιν, Λαβάλ, Κόλι (86′ Μπουλούντοφ), Αλασκάροφ (45+1’ λ.τρ. Αμπάσοφ)