Νίκησε στη Λαμία και σώθηκε ο ΟΦΗ

ΟΦΗ | 8 Μαΐου 2021, 21:29

Στο πρωτάθλημα Super League 1 θα βρει τον ΟΦΗ η νέα αγωνιστική περίοδος καθώς η Κρητική ομάδα εξασφάλισε μαθηματικά την παραμονή της μία αγωνιστική πριν το φινάλε των πλέι άουτ.

Η αήττητη πορεία του ΟΦΗ στα πλέι άουτ συνεχίσθηκε και στη Λαμία όπου επικράτησε της τοπικής ομάδας με 2-0 και σε συνδυασμό με τις ήττες του Παναιτωλικού και της ΑΕΛ εξασφάλισε την παραμονή.

Από ένα τέρμα σε κάθε ημίχρονο για την Κρητική ομάδα που είδε τον Σακόρ να σκοράρει στο 5ο λεπτό και τον Ντε Γκουζμάν στο 81ο σφραγίζοντας τη νίκη. Δύο δοκάρια (μέσα σε ένα λεπτό) είχε η Λαμία με την συμπλήρωση του πρώτου τετάρτου του αγώνα.

Το “φιλμ” της αναμέτρησης στο ΔΑΚ Λαμίας “Αθανάσιος Διάκος”:

5′ ΓΚΟΛ 0-1. Στην πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι η Κρητική ομάδα άνοιξε το σκορ. “Θύτης” ο Σακόρ με όμορφο διαγώνιο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

10′ Μονοκόμματο σουτ εκτός περιοχής από τον Μαρτίνεθ, η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι του Βάτερμαν.

14′ ΔΟΚΑΡΙ. Έπειτα από λάθος του Βούρου ο Γκαζαριάν έγινε αποδέκτης της μπάλας έξω από την περιοχή του ΟΦΗ και με τον Βάτερμαν να είναι εκτός θέσης, αλλά το σουτ πο6υ επιχείρησε κατέληξε στο δεξί δοκάρι.

15′ ΔΟΚΑΡΙ. Ο Τζανετόπουλος με κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι (έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Ντέλετιτς από δεξιά) έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Βάτερμαν. Στην εξέλιξη της φάσης το σουτ του Μαρτίνεθ ήταν άστοχο.

22′ Είχε τη δυνατότητα να απειλήσει από το ύψος της μεγάλης της περιοχής ο Γιάννου, αλλά καθυστέρησε κι έχασε την ευκαιρία.

26′ Ο Γιάννου βρέθηκε απέναντι από τον Επασί έπειτα από πάσα του Ντε Γκουζμάν και πλάσαρε, αλλά έβγαλε ο τερματοφύλακας της Λαμίας.

29′ Μονοκόμματο σουτ του Ντέλετιτς, η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Βάτερμαν.

31′ Καθυστέρησε χαρακτηριστικά ο Ντε Γκουζμάν, ο οποίος έκανε κακή μεταβίβαση προς τον Μαρινάκη που ανοίχθηκε ολομόναχος.

34′ Η παράλληλη σέντρα του Κοροβέση κατέληξε απευθείας στην αγκαλιά του Επασί.

44′ Ο Ντε Γκουζμάν και ο Γιάννου δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Επασί σε ισάριθμες προσπάθειές τους από τα πλάγια.

81′ ΓΚΟΛ 0-2. Ο Ντε Γκουζμάν εκμεταλλεύθηκε το κενό στην άμυνα της Λαμίας, έφυγε στην κόντρα, μπήκε στην περιοχή και με ένα ψηλοκρεμαστό σουτ διπλασίασε τα τέρματα της Κρητικής ομάδας “σφραγίζοντας” την παραμονή της.

84′ Κεφαλιά του Σακόρ εντός της περιοχής, ήταν άστοχη.

Κίτρινες κάρτες: Μεγιάδο (42′), Μπεχαράνο (77′).

Διαιτητής: Παπαπέτρου (Αθηνών)
Βοηθοί: Απτόσογλου (Αθηνών) – Ψάρρης (Ζακύνθου)
4ος διαιτητής: Μανούχος (Αργολίδας)
VAR: Κουμπαράκης (Κυκλάδων)
AVAR: Χριστάκογλου (Χαλκιδικής)
Παρατηρητής: Τριτσώνης (Αθηνών)

Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Επασί, Βλάχος (67′ Προβυδάκης), Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Μαρτίνεθ, Τζανδάρης (79′ Πίτι), Παλαβαντισβίλι (46′ Μπεχαράνο), Ντέλετιτς, Βασιλακάκης (46′ Τιρόνε), Γκαζαριάν (46′ Ρόμανιτς), Καραμάνος.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Βάτερμαν, Κοροβέσης (86′ Λυμπεράκης), Βαφέας, Διαμαντής, Βούρος, Μαρινάκης, Μεγιάδο, Σακόρ (90′ Ουές), Ντε Γκουζμάν (90′ Μπαλογιάννης), Γιάννου (63′ Νέιρα), Σαρδινέρο (86′ Στάρτζεον).