Νικηφόρο το φιλικό της Εθνικής με Νορβηγία

Ποδόσφαιρο 6 Ιουνίου 2021, 22:02

Η Εθνική ομάδα συνέχισε με νίκη τα φιλικά της παιχνίδια. Μετά την ισοπαλία με το Βέλγιο, η "γαλανόλευκη" νίκησε αυτή τη φορά τη Νορβηγία 2-1 στη Μάλαγα.

Η Εθνική παρουσίασε πολύ καλή εικόνα στο πρώτο μέρος ενώ ήταν αρκετά μέτρια στο δεύτερο, όπου δε μπόρεσε να κρατήσει μπάλα και να δημιουργήσει φάσεις στην εστία των Νορβηγών.

Η Ελλάδα σκόραρε δύο φορές μέσα σε λίγα λεπτά στο πρώτο 25λεπτο, με πρωταγωνιστές τους Μασούρα και Ανδρούτσο. Ο πρώτος στο 13′ δέχτηκε την απίθανη πάσα του Πέλκα, πλασάροντας άψογα τον Χάνσεν για το 1-0. Στο 21′ από σέντρα του Τσιμίκα, ο Ανδρούτσος σούταρε από το ύψος του πέναλτι και διπλασίασε τα τέρματα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φάσεις ήταν λιγοστές με τη Νορβηγία να μειώνει όμως στο 64′ με κεφαλιά του Στάντμπερκ.  Τίποτα δεν άλλαξε όμως στο επόμενο 25λεπτο, με την Ελλάδα να φτάνει στη νίκη.

Νορβηγία: Χάνσεν, Γκρέγκερσεν, Στράντμπεργκ, Άτζερ, Μέλινγκ (69′ Μποργκάν), Μίντσο (46′ Σέρλοτ), Μπεργκ (69′ Όρνες), Θόρσμπι (46′ Θόρστβεντ), Έντεγκααρντ, Ζακάριασεν (46′ Ρίερσον), Χάαλαντ.

Ελλάδα: Βλαχοδήμος, Ανδρούτσος (90+3 Μπακάκης), Μαυροπάνος, Παπαδόπουλος, Τζαβέλλας, Τσιμίκας, Γαλανόπουλος (57′ Ζέκα), Μπουχαλάκης (75′ Σιώπης), Μάνταλος (57′ Μπακασέτας), Πέλκας (75′ Παυλίδης), Μασούρας (58′ Τζόλης).