Νικηφόρο πέρασμα της ΑΕΚ από το Ηράκλειο

ΟΦΗ | 26 Νοεμβρίου 2022, 16:25

Η ομάδα Κ17 της ΑΕΚ επικράτησε με 3-0 της αντίστοιχης του ΟΦΗ στο Βαρδινογιάννειο Αθλητικό Κέντρο στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστική της Β' φάσης του σχετικού πρωταθλήματος υποδομής της Super League.

Το σκορ άνοιξε (0-1) με σουτ του Κολιμάτση στο 9ο λεπτό και το 0-2 έγινε με πλασέ του Παλαιολόγου στο 15ο. Το τελικό 0-3 διαμόρφωσε στο 78ο λεπτό ο Ψυρόπουλος έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Κολιμάτση, ενώ στο 89′ το σουτ του Ντάνι “αποκρούσθηκε” από το δοκάρι του Μαθιουδάκη.

Ο ΟΦΗ είχε τις στιγμές του τόσο στο πρώτο όσο και στο δεύτερο ημίχρονο, με κορυφαίες το σουτ του Βιδιαδάκη στο 70′, με τους αμυντικούς της ΑΕΚ να προλαβαίνουν και να διώχνουν τη μπάλα, αλλά και την προσπάθεια του Καλαϊτζάκη στο 75ο λεπτό, την οποία εξουδετέρωσε ο Παπαβασιλείου.

Πριν την έναρξη του αγώνα η Κρητική ομάδα έστειλε ηχηρό μήνυμα, συμμετέχοντας στη δράση της Περιφέρεια Κρήτης για την πρόληψη και καταπολέμηση της βίας κατά των γυναικών και των κοριτσιών.

Οι ποδοσφαιριστές της ομάδας Κ17 της ΑΕΚ αφιέρωσαν τη νίκη τους στον συμπαίκτη τους, Διονύση Σέχου, ο οποίος πρόσφατα υποβλήθηκε σε επέμβαση μετά από κάταγμα κλείδας.

Κ17 ΟΦΗ (Κώστας Δερμιτζάκης): Μαθιουδάκης, Κωνσταντακόπουλος (70’ Νινιράκης), Καλαϊτζάκης, Βιδιαδάκης, Μπλίντο, Ντάγια (70’ Παντερής), Πορτοκαλλίδης (55’ Χαραλάμπης), Πατηράκης, Τακάκης, Γκιαουράκης (75’ Καστελλιανάκης), Τσελεγγίδης (55’ Κοζανίδης).

Κ17 ΑΕΚ (Πέτρος Τασουνίδης): Παπαβασιλείου, Κολυφέτης, Ψυρόπουλος, Παπαζήσης, Μαρκόπουλος (85′ Σαρρής) Ντάνι, Παλαιολόγου (65′ Νόα) Κολιμάτσης, Αβράσογλου (75′ Παναγιωτόπουλος) Ανδριώτης (65′ Δασκαλόπουλος) Ζούλιας (46′ Ελέζι).