Νικηφόρο πέρασμα της ΑΕ Κυδωνίας από τη Μοναχή Ελιά

Δόξα Παχιανών ΑΕ Κυδωνίας | 16 Νοεμβρίου 2022, 18:22

Τη νίκη με 2-1 πέτυχε η ομάδα του Γιώργου Ριτζάκη απέναντι στη Δόξα Παχιανών, με την ΑΕ Κυδωνίας να παραμένει για ακόμη μια αγωνιστική ψηλά στον βαθμολογικό πίνακα.

Σημαντική εκτός έρδρας νίκη που την εδραιώνει στην 3η θέση της βαθμολογίας πέτυχε η ΑΕ Κυδωνίας. Ακόμη μια ήττα για την ομάδα της Δόξας, η οποία την επόμενη αγωνιστική θα υποδεχθεί τον πρωτοπόρο του πρωταθλήματος Γρανίτη.

Μόλις στο 7ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με τον Τζαμπάζοφ, ενώ στην συνέχεια έγιναν 4 ακόμη πιο σημαντικές ευκαιρίες με τους Πλατινάκη και Κοντορινάκη. Ο Μελισσινός μέχρι και εκείνο το σημείο έδειχνε να ανταποκρίνεται με επιτυχία στην πίεση της ΑΕ Κυδωνίας, κάτι που δεν συνέβη το ίδιο στην φάση του 26′. Ο Κοντορινάκης με προβολή έστρωσε την μπάλα στον συμπαίκτη του Τρικουνάκη και ο τελευταίος με προβολή άνοιξε το σκορ (26′). Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα σκόραραν για δεύτερη φορά στο 30′, έπειτα την όμορφη κεφαλιά πάσα του Καλογεράκη, και τον Μπούκη να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα με δυνατό σουτ.

Αυτό που κατάφεραν οι γηπεδούχοι, ήταν η μείωση του σκορ στο 41ο λεπτό, όταν ο Τσικουδάκης κέρδισε σφύριγμα εντός της περιοχής. Ο ίδιος παίκτης ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι ευστοχώντας για το 1-2. Στο δεύτερο μέρος παρά τις αρκετές ευκαιρίες που δημιούργησαν οι δύο ομάδες, δεν κατάφεραν να πετύχουν κάποιο τέρμα. Μεγαλύτερη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους το δοκάρι του Λεφάκη στο 53′. Από την άλλη η σημαντικότερη ευκαιρία ήταν στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Λεβάκη να μην μπορεί να βρίσκει δίχτυα για λογαριασμό της Δόξας.

Διαιτητής: Τρίγκας
Βοηθοί: Μπούρδος – Βαλεντάκης

Δόξα Παχιανών (Στέλιος Τζωρτζάκης): Μελισσινός, Αναστασόπουλος, Κελαϊδής (70′ Τσερεμές), Μπούντισσα, Μαστραντωνάκης, Καβάθη, Λεβάκης, Λέκας, Μαρκουλάκης, Μπασούνας (46′ Τσαποσβίλι), Τσικουδάκης (78′ Λούπου).

ΑΕ Κυδωνίας (Γιώργος Ριτζάκης): Βροντάκης, Λεφάκης (60′ Κούκης), Τσακωνάκης (85′ Σφυριδάκης), Σοφούλης, Τρικουνάκης, Κοντορινάκης, Μπούκης (80′ Τσιβουράκης), Κοπάσι (85′ Μαρινάκης), Καλογεράκης (60′ Κουρομιχελάκης), Πλατινάκης, Τζαμπάτζοφ.