Νικηφόρα πρεμιέρα για τον Απόλλωνα | vids

Super League 2 5 Νοεμβρίου 2022, 15:41

Στην πρεμιέρα του Β' ομίλου για τη Super League 2, ο γηπεδούχος Απόλλων κατάφερε να πάρει τη νίκη επί της ΑΕΚ Β' στη Ριζούπολη με 1-0.

/Bella Pizza

Η αυλαία για τον Β’ όμιλο της Super League 2 άνοιξε στη Ριζούπολη με τον Απόλλων Σμύρνης να υποδέχεται την ΑΕΚ Β’.

Στο πρώτο ημίχρονο υπήρξε γκολ από τον Απόλλωνα στο 36′ το οποίο όμως ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ, και έτσι οι δύο ομάδες μπήκαν με το 0-0 στα αποδυτήρια για το ημίχρονο. Ο Απόλλωνας βρήκε το γκολ που άξιζε στο 87′ με τον Ντομίνγκες και πήρε τον βαθμό της νίκης.

Ένα πρώτο ημίχρονο στη Ριζούπολη χωρίς ιδιαίτερες φάσεις από τις δύο ομάδες, με την ΑΕΚ Β’ να χάνει δύο σημαντικές στιγμές με τους Γκαρσία και Χριστόπουλο στο 16′ και το 17′ χωρίς να καταφέρει να αξιοποιήσει κάποια εξ αυτών.

Ένα ακυρωθέν γκολ για τον Απόλλωνα είχαμε στο 36′ από τον Σίγκνεβιτς επειδή κρίθηκε ότι υπήρξε επιθετικό φάουλ στον Χατζηεμμανουήλ.

Στο 75′ ο Ερέρα επιχείρησε σουτ απειλώντας την εστία της ΑΕΚ Β’ με τον Χατζηεμμανουήλ να διώχνει με εκπληκτική επέμβαση. Ο Απόλλωνας βρήκε το γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τον Ντομίνγκες να σκοράρει στο 87′ για τους γηπεδούχους, κάνοντας το 1-0.

Διαιτητής: Αντωνίου (Αχαΐας)
Βοηθοί: Οικονόμου (Αχαΐας) – Κακαφώνης (Αχαΐας)
4ος διαιτητής: Χρονάς (Αχαΐας)
Παρατηρητής: Αγαδάκος (Πειραιά)

Κίτρινες κάρτες: Ρουκουνάκης (25′), Γκαρσία (37′), Ραντόνια (51′), Χαλίμι (55′)

Απόλλων Σμύρνης (Γιάννης Τάτσης): Κότσαρης, Λούι (63′ Ερέρα), Οντόνε, Τσελεπίδης, Ντομίνγκες, Πατάπης (83′ Μωραΐτης), Κοροβέσης (52′ Εσπάνια), Παπαγεωργίου, Σίγκνεβιτς, Χαλίμι, Κρητικός (63′ Κρητικός).

ΑΕΚ Β’ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Χατζηεμμανουήλ, Ραντόνια, Κάτσικας, Τρούμπουλος, Παρράς (76′ Σταμούλης), Ρουκουνάκης, Μουστακόπουλος (83′ Πάπα), Σπυριδάκης (76′ Γκολφίνος), Γερολέμου, Τζούντα Γκαρσία (46′ Σ.Σκόνδρας), Ε. Χριστόπουλος.