Νικηφόρα πρεμιέρα για Κύδωνα

23 Οκτωβρίου 2017, 11:07

Ο Κύδων στη νέα προσπάθεια που κάνει με τον Γιάννη Ηλιάκη στον πάγκο και ένα αρκετά νεανικό σύνολο μπόρεσε έστω και αγχωτικά να πραγματοποιήσει… ποδαρικό με νίκη στο πρωτάθλημα Ανδρών της ΕΚΑΣΚ, επικρατώντας 70-68 της Πεδιάδας ΑΟΧ.

Στην αναμέτρηση που έγινε στο κλειστό του Κλαδισού οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά και είχαν το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με τη μικρότερη δυνατή διαφορά.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κύδων ανέβασε… στροφές και με επιμέρους σκορ 27-17 μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ αν και το φινάλε της αναμέτρησης έγινε αγχωτικό, με τη νίκη να έρχεται με διαφορά ενός καλαθιού.

Kydon Andres

Ο ένας εκ των δύο “μεγάλων” του ρόστερ του Κύδωνα, ο Στέφανος Λουκάκης (31χρ.), ηγήθηκε στο σκοράρισμα με 22 πόντους, έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Ζανιδάκη που πέτυχε 17 ευστοχώντας σε 2 τρίποντα.

Για την Πεδιάδα τέσσερις παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων με πρώτο σκόρερ τον Πετράκη που σημείωσε 19 με 3 τρίποντα.

Διαιτητές: Κώτσου-Σταυρουλάκης
Τα δεκάλεπτα: 11-17, 30-31 (ημίχρονο), 57-48, 70-68

ΑΟ Κύδων Χανίων (Γιάννης Ηλιάκης): Ρέκκας-Βεντίρης 5(1), Κουτσαντωνάκης 4, Λυρώνης 8(1), Ζανιδάκης 17(2), Χρονόπουλος, Κατσούλης 3(1), Καπόπουλος 9, Νομικός, Κουτζόγλου 2, Λουκάκης 22.

Πεδιάδα ΑΟΧ (Χρήστος Μαυρόπουλος): Χριστοδουλάκης 11(2), Φασουλάκης 2, Μεταξωτός 8(2), Κουτρούλης 11, Πετράκης 19(3), Καραγιαννάκης 2, Δραγάσης, Μαστοράκης, Τσαφαντάκης 2, Σπηλιόπουλος 13.