Νίκη του Παναθηναϊκού με τον… συνήθη ύποπτο, 1-0 τον Πανιώνιο

Super League 1 6 Απριλίου 2017, 19:35

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 1-0 του Πανιωνίου χάρη στο πέναλτι - γκολ του Μάρκους Μπεργκ στο 74ο λεπτό.

Στην 3η θέση “έπιασε” ο Παναθηναϊκός τον Πανιώνιο μετά τη σημερινή νίκη στο “Απόστολος Νικολαΐδης” με 1-0. Μόνος 2ος ο ΠΑΟΚ, ο οποίος “πέρασε” χθες από το Περιστέρι”.

Όπως αναμενόταν, το παιχνίδι ήταν “σφιχτό” με λιγοστές καλές στιγμές και θα κρινόταν στο γκολ. Ένα γκολ που ήρθε για τους “πράσινους” στο 74ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπεργκ. Ένα πέναλτι που αμφισβητήθηκε από τους παίκτες του Πανιωνίου.

Στον αντίποδα ο Παναθηναϊκός διαμαρτύρεται για μία φάση του 1ου ημιχρόνου ζητώντας την εσχάτη των ποινών. Δοκάρι για τους “πράσινους” με τον Βιγιαφάνες.

17′ Δοκάρι. Ο Κλωναρίδης με κάθετη έβγαλε τετ-α-τετ τον Βιγιαφάνιες, αυτός έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα “σταμάτησε” στο δεξί δοκάρι.

18′ Σέντρα του Βιγιαφάνιες, ο Ρισβάνης φάνηκε να τραβά τον Μπεργκ. Ο Παναθηναίκός ζήτησε πέναλτι, αλλά ο Γκράνας έδειξε να συνεχισθεί το παιχνίδι.

73′ Πέναλτι. Ο Λέτο “τσίμπησε” την μπάλα, μαρκάρισμα του Τασουλή και ο Γκράνας έδειξε την άσπρη βούλα.

74′ 1-0: Ο Μπεργκ έστειλε στην δεξιά γωνία την μπάλα, από την άλλη έπεσε ο Γιαννιώτης και οι “πράσινοι” άνοιξαν το σκορ.

Διαιτητής: Γκράνας (Θράκης)
Βοηθοί: Νικολακάκης (Ηρακλείου) – Απτόσογλου (Αθηνών)
4ος διαιτητής: Τζοβάρας (Φθιώτιδας)

Παναθηναϊκός (Μ. Ουζουνίδης): Οδ. Βλαχοδήμος, Κουλιμπαλί, Κουτρουμπής, Μολέδο, Χουλτ, Βιγιαφάνιες, Κουρμπέλης, Λουντ (46′ Λουντ), Εμποκού (65′ Λέτο), Κλωναρίδης (75′ Π. Βλαχοδήμος), Μπεργκ.

Πανιώνιος (Β. Μιλόγεβιτς): Γιαννιώτης, Βλάχος, Οικονόμου, Ρισβάνης, Τασουλής, Σιώπης, Κόρμπος, Μασούρας (87′ Σαββίδης), Μασούντ, Μπεν, Γεσίλ (64′ Λάμπρου).