Νίκη της Πεύκης στο εξ αναβολής παιχνίδι

Μπάσκετ 30 Νοεμβρίου 2022, 23:17

Με την εντός έδρας νίκη (75-67) της Πεύκης επί της Αθλητική Ένωση Νέας Κηφισιάς ολοκληρώθηκαν οι εκκρεμότητες στον 2ο όμιλο της Β' Εθνικής κατηγορίας μπάσκετ ανδρών.

KTEO Κρήτης

Η αναμέτρηση αφορούσε την 5η αγωνιστική, με τους φιλοξενούμενους να ξεκινούν καλύτερα και το ημίχρονο να τους βρίσκει προηγούμενους στο σκορ. Η Πεύκη όμως ανέτρεψε την κατάσταση στο δεύτερο μέρος για να φθάσει στην τρίτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

ΑΟ Πεύκης – ΑΕ Ν. Κηφισιάς 75-67
Δεκάλεπτα: 13-22, 25-35, 52-42, 75-67
Διαιτητές: Αναστασίου, Ουσταμπασίδης, Παπαδόπουλος

Πεύκη (Κτιστάκης): Τσιότρας 12 (1), Βούρτσης 8 (2), Παπανικολόπουλος 10, Μακρυγιάννης 9 (2), Ψαρόπουλος 12 (2), Λέζος 12 (2), Τσακίρης 7 (1), Τσούπρος, Σκόνδρας 5 (1).

ΑΕΝΚ (Λαδικός, Λαγοπόδης): Ιωάννου 23 (5), Μοσχοβίτης 7 (1), Πέτροδημόπουλος 4 (1), Μανούσος 16, Χατζηνικόλας 11 (1), Καρακώστας 2, Κασιούμης 4, Στεργίου, Μοίρας.

Βαθμολογία (σε 8 αγώνες)
1. Πανιώνιος 16 (8-0)
2. Πανελευσινιακός 15 (7-1)
3. Πρωτέας Βούλας 14 (6-2)
4. Παλαιό Φάληρο 13 (5-3)
————————————————
-. Αιγάλεω 13 (5-3)
6. Διαγόρας Ρόδου 11 (3-5)
————————————————
-. Δούκας 11 (3-5)
-. ΟΦΗ 11 (3-5)
-. ΑΕΝ Κηφισιάς 11 (3-5)
-. Πεύκη 11 (3-5)
————————————————
11. Έσπερος Καλλιθέας 10 (2-6)
12. ΑΟΚ Χανιά 7 (0-8)

➜ Οι τέσσερις πρώτες ομάδες συμμετέχουν στα play off ανόδου. Οι δύο νικήτριες θα αναμετρηθούν με τις δύο αντίστοιχες νικήτριες του 1ου Ομίλου για τις θέσεις ανόδου.

➜ Οι ομάδες στις θέσεις 7-10 συμμετέχουν στα play out, με τις δυο ηττημένες να υποβιβάζονται στη Γ’ Εθνική.

➜ Οι δύο τελευταίες ομάδες υποβιβάζονται κατευθείαν στη Γ’ Εθνική.

Επόμενη (9η) αγωνιστική

Σάββατο 3 Δεκεμβρίου
14:00 Διαγόρας Ρόδου-ΑΕΝ Κηφισιάς στο κλ. Διαγόρα
Διαιτητές (κομισάριος): Φασόλης-Λεβεντάκος-Ναστούλης (Βιτζηλαίος)

17:00 ΑΟ Πεύκης-Αιγάλεω στο κλ. Β’ Πεύκης
Διαιτητές (κομισάριος): Στρέμπας-Καλογριάς Αντωνιάδης (Ζερβούδης)

17:00 ΑΟ Π. Φαλήρου-ΑΣΕ Δούκα στο κλ. “Σοφία Μπεφόν”
Διαιτητές (κομισάριος): Παπαδόπουλος Χρ.-Βελέντζας-Χριστοδουλάκης (Ορφανός)

17:00 Πανιώνιος-Πανελευσινιακός στο κλ. “Ανδρέας Βαρίκας”
Διαιτητές (κομισάριος): Κωνσταντινόπουλος-Σπυρόπουλος-Ουσταμπασίδης (Ντάβαρης)

17:30 Εσπερος-ΑΟΚ Χανιά στο κλ. Εσπέρου
Διαιτητές (κομισάριος): Χαϊνά-Καραμπιτσάκος-Τσάλας (Κάλφα)

Κυριακή 4 Δεκεμβρίου
17:00 Πρωτέας Βούλας-ΟΦΗ στο κλ. “Γ. Γεννηματάς”
Διαιτητές (κομισάριος): Τσιμπούρης-Κουτσοδήμος-Μαρουδιάς (Ηπιώτης)

Rabona ad