Νίκη στο 94′ για την ΑΕΛ

Super League 1 9 Δεκεμβρίου 2017, 18:55

Βαθιά βαθμολογική ανάσα για την ΑΕΛ, η οποία πήρε το "τρίποντο" απέναντι στην Ξάνθη με 1-0, με γκολ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, στο "AEL FC Arena".

Η Ξάνθη στάθηκε άτυχη καθώς θα μπορούσε να ανοίξει πρώτη το σκορ, αλλά ο Γέντρισεκ σημάδεψε το δοκάρι στο 37′ και στο 80′.

Σκόρερ του “χρυσού” τέρματος για την γηπεδούχο ομάδα ήταν ο Κρίζμαν στο 94′, έπειτα από ωραία πάσα του Περόνε με το τακουνάκι. Ο Αργεντινός επιθετικός αποδείχθηκε όπως και σε προηγούμενα παιχνίδια καθοριστικός για την ομάδα του μπαίνοντας αλλαγή.

Διαιτητής: Βάτσιος
Βοηθοί: Σάββας-Σπυρόπουλος

Κίτρινες κάρτες: Ντε Λούκας (33′), Κίκε (54′), Γέντρισεκ (64′), Μπαξεβανίδης (69′), Κριζμάν (74′), Ρότσα (76′), Π. Ορφανίδης (83′)

ΑΕΛ (Ηλίας Φυντάνης): Μπόζοβιτς, Ρέντζας (63′ Περόνε), Ζίζιτς, Γκόλιας, Γουάλας, Φατιόν, Ντέλετιτς, Μασούρας, Αγκάνοβιτς (83′ Γιαννιτσάνης), Κρίζμαν, Ναζλίδης.

Ξάνθη (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Φλίσκας, Σιλά, Ντε Λούκας (87′ Σβάρνας), Μελιόπουλος, Λουσέρο, Κίκε (57′ Πέτρος Ορφανίδης), Γέντρισεκ, Ρότσε (78′ Φασίδης).