Νίκη στο 90′ για τον Πανακρωτηριακό

Πανακρωτηριακός Απόλλων | 14 Ιανουαρίου 2023, 17:35

Ο Πανακρωτηριακός πέρασε με τρίποντο από την έδρα του Απόλλωνα, τον οποίο κέρδισε 2-1 με το γκολ του Παπαδάκη στο 90ό λεπτό.

Ο Πανακρωτηριακός εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό του πλεονέκτημα από το 40ό λεπτό και πήρε 3 πολύτιμους βαθμούς, με τους οποίους άνοιξε την διαφορά από τις τελευταίες θέσεις του πρωταθλήματος.

Ο Απόλλων απείλησε πρώτη φορά στο παιχνίδι μόλις στο 7′, όταν σε κεφαλιά του Ιμέρι ο Ρωμανιάς πραγματοποίησε εξαιρετική επέμβαση και κράτησε το μηδέν. Στο 10′ ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να έχουν την πρώτη τους ευκαιρία, όταν ο Δημητρίου από πλεονεκτική θέση δεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ με δυνατό σουτ. Στο 24′ ο Παπαδεράκης άνοιξε το σκορ με όμορφο πλασέ, εκμεταλλευόμενος την πολύ καλή εκτέλεση πλάγιου άουτ του Πέτικα.

Ο Απόλλων απάντησε με την κεφαλιά του Μαρκουλάκη στο 32ο λεπτό, έπειτα την εκτέλεση φάουλ του Παληγεώργου. Τρία λεπτά αργότερα ο Παπαδόπουλος σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Πανακρωτηριακού με μακρινό σουτ, με τον Ρωμανιά να βρίσκει πάντως και τη μπάλα σωτήρια ουσιαστικά.

Στο 40ό λεπτό ο Δημητρίου ανατράπηκε από τον τερματοφύλακα του Απόλλωνα, Βλαχάκη, έπειτα την πολύ ωραία κάθετη πάσα του Παπαδάκη και αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα του διαιτητή. Ο Δημητρίου ανέλαβε την εκτέλεση φάουλ και έστειλε την μπάλα λίγο άουτ από το τέρμα του νεαρού Τσίτσα, ο οποίος είχε περάσει ένα λεπτό μετά την αποβολή του συμπαίκτη του στον αγωνιστικό χώρο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλων αν και με παίκτη λιγότερο είχε την υπεροχή στο παιχνίδι, με σημαντικότερες στιγμές τις κεφαλιές του Μάνου Ψαράκη και Γκούντελου. Παρά την υπεροχή αυτή όμως ο Ρωμανιάς πραγματοποίησε ισάριθμες αποκρούσεις στις φάσεις που δημιούργησαν οι παίκτες του Αντώνη Συροκάκη, και στην σημαντικότερη στιγμή τους, οι φιλοξενούμενοι σκόραραν για το 2-1.

Η φάση αυτή προήλθε από κόντρα αντεπίθεση, με τον Δημητρίου να πασάρει ιδανικά προς τον συμπαίκτη του Παπαδάκη ο οποίος πλάσαρε ιδανικά τον αντίπαλο τερματοφύλακα στο 90′. Στα λεπτά που ακολούθησαν δεν άλλαξε κάτι στο σκορ με τον Πανακρωτηριακό να πετυχαίνει μια πολύ σημαντική νίκη εν όψει της συνέχειας του πρωταθλήματος.

Διαιτητής: Τρίγκας
Βοηθοί: Μπραουδάκη – Στεφανίδου

Απόλλων (Αντώνης Συροκάκης): Βλαχάκης, Παληγεώργος, Κυτράκης, Λαμπάκης, Μαθιουδάκης (88′ Μεγαλακάκης Μ.), Μαρκουλάκης Χρ. (55′ Ταταράκης), Μαρκουλάκης Β., Παπαδόπουλος (55′ Γκούντελος), Ψαράκης Α., Ψαράκης Μ., Ιμέρι.

Πανακρωτηριακός (Γιώργος Λαμπιθιανάκης): Ρωμανιάς, Μανουσάκης, Βουρβαχάκης, Μακράκης, Μπικάκης, Πέτικας, Παπαδάκης, Τσαρτσίου (77′ Καπούλας), Καλλέργης (60′ Ανδρεαδάκης), Παπαδεράκης (83′ Λαμπρινός), Δημητρίου.