Νίκη στην παράταση για Ρέθυμνο CK, 86-76 τα Τρίκαλα εκτός έδρας

Ρέθυμνο Cretan Kings | 6 Ιανουαρίου 2018, 20:22

Σημαντική νίκη που τους θέτει σε τροχιά οκτάδας και play off κατέκτησαν οι Ρέθυμνο Cretan Kings, επικρατώντας στην παράταση εκτός έδρας με 86-76 των Τρικάλων (70-70 κ.α.)

Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι στην πρώτη περίοδο, η οποία σημαδεύτηκε από την επιστροφή του Σοφοκλή Σχορτσιανίτη στα παρκέ μετά από 623 ημέρες, όπου βρέθηκαν να προηγούνται με 23-17. Στο 16΄ με τρίποντο του Μούντι, η ομάδα του Ρεθύμνου βρέθηκε στο +13 (23-36), ωστόσο οι Σλαφτσάκης και Λούντζης διαμόρφωσαν ως σκορ ημιχρόνου το 40-41.

Στην τρίτη περίοδο, οι Ρεθυμνιώτες συνέχισαν να προηγούνται με 52-51, όμως στην τελευταία περίοδο βρέθηκαν πίσω στο σκορ 70-66 ένα λεπτό περίπου πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Το τρίποντο του Χριστοδούλου έστειλε το ματς στην παράταση, με το σκορ στην κανονική διάρκεια να είνα 70-70.

Στην παράταση, το Ρέθυμνο πήρε σαφές προβάδισμα 70-78 από το ξεκίνημα με τους Μούντι και Λι, κλειδώνοντας τη νίκη για το τελικό 86-76.

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Ψαριανός, Βαρδάλος

Τα Δεκάλεπτα: 17-23, 40-41, 51-52, 70-70 (κ. α.), 76-86

Τρίκαλα (Μέξας): Τζόουνς 16 (1), Λούντζης 11 (2), Φέισι 6 (9 ριμπάουντ), Τέγιτς 5 (1), Μάρεϊ 8 (7 ριμπάουντ), Τέιμς 7 (1/6 τρίποντα), Σλαφτσάκης 13 (1), Χατζηνικόλας, Καλογιαννίδης, Σχορτσανίτης 6 (3/5 δίποντα, 0/3 βολές, 1 ριμπάουντ, 2 λάθη σε 9:20), Κανάτσεβιτς 4 (1/4 σουτ, 6 ριμπάουντ).

Ρέθυμνο Cretan Kings (Βετούλας): Γκούντγουιν 14 (2 τρίποντα, 13 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Κώττας 1, Χριστοδούλου 5, Μόρισον 5 (1), Άρμστεντ 11 (1), Ντάνιελς 9, Μούντι 28 (4/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 11/13 βολές, 2 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Στεφανίδης, Λι 8 (9 ριμπάουντ), Γιαννόπουλος 5 (1/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ).