Νίκη στην εκπνοή της παράτασης για την Εθνική Νέων Γυναικών!

Μπάσκετ 10 Ιουλίου 2017, 19:37

Πολύτιμη νίκη, στην εκπνοή της παράτασης, πανηγύρισε η Εθνική Νέων Γυναικών απέναντι στη Σλοβακία (52-51), για την 3η αγωνιστική του α’ ομίλου του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κ20 της Β’ Κατηγορίας, που διεξάγεται στο Εϊλάτ του Ισραήλ.

Το ξεκίνημα του αγώνα για τα κορίτσια του Χανιώτη ομοσπονδιακού προπονητή Γιάννη Γερεουδάκη ήταν καλό, αλλά η συνέχεια στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν ήταν ανάλογη με τη Σλοβακία να παίρνει προβάδισμα. Οι δύο ομάδες σχεδόν συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι να έρθει το “ξέσπασμα” της Εθνικής και το +7 (47-40) 5’ πριν από το τέλος.

Gereoudakis Ellada Slovakia

Το επιθετικό “μπλακ-άουτ” του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος έδωσε την ευκαιρία στη Σλοβακία να επανέλθει και με σερί 7-0 να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.

Το σερί έφτασε συνολικά στο 11-0 για τη Σλοβακία 3’ και 40’’ πριν τη λήξη της παράτασης, αλλά με καλάθια από τις Ντάνου και Φασούλα η Ελλάδα ισοφάρισε 51-51 κι ενώ απέμεναν 33’’. Η Σλοβακία αστόχησε στην επόμενη επίθεση και η κατοχή πέρασε στην ελληνική ομάδα με την Καρλάφτη να κερδίζει φάουλ στην εκπνοή της παράτασης. Αφού αστόχησε στην πρώτη βολή, ευστόχησε στη δεύτερη χαρίζοντας τη νίκη στην Εθνική Νέων Γυναικών, η οποία πανηγυρίστηκε έξαλλα.

Για τρίτο παιχνίδι η Χανιώτισσα Εύη Τζουγκράκη ευστόχησε σε τρίποντο σημειώνοντας 3 πόντους (0/1 δίποντο, 1/4 τρίποντα), ενώ είχε 1 κλέψιμο και 3 λάθη σε 19’ και 16’’ συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 12-9, 16-24, 35-34, 47-47, 52-51 (παρ.)

Ελλάδα (Γερεουδάκης): Τζουγκράκη 3 (1), Στεφάνου, Βιντσιλαίου Α., Κολλάτου 10 (1/4 τρ., 9 ασ.), Κατσαμούρη , Βιντσιλαίου Σ. 4 (13 ρ.), Ντάνου 10 (2/5 τρ., 11 κλ., 6 ασ.), Γεροστεργίου , Καρλάφτη 5, Δανδουλάκη, Δημητριάδου, Φασούλα 16 (8/18 δ., 4/4 β., 8 ρ.).

Σλοβακία (Σούια): Χορβάτοβα 11 (1), Ματεϊτσίκοβα 5, Χάσκοβα 3, Λέλκες, Σελντάκοβα 1, Κοβατσίκοβα 7 (1), Μιστίνοβα 9 (1), Ντουμπένοβα 6 (2), Ρεμενάροβα 9.