Νίκη παραμονής η Αμιλλα

Τιτάν Αμιλλα | 15 Ιανουαρίου 2023, 13:29

Η Αμιλλα πανηγύρισε πολύ σημαντική νίκη και μάλιστα με ανατροπή απέναντι στον Τιτάνα με 3-1 στο Μόδι.

Oinolatris

Οι γηπεδούχοι χάρη σε αυτό το τρίποντο απομακρύνθηκαν ακόμα περισσότερο από τη γραμμή του υποβιβασμού, εκεί όπου άφησαν την ομάδα των Καλυβών που παραμένει χωρίς νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε κάποιο γκολ, ωστόσο το δεύτερο αποδείχθηκε εντελώς διαφορετικό, με τις δύο ομάδες να σκοράρου, τέσσερις φορές συνολικά και την Αμιλλα να παίρνει πολύ ανάσα στο τέλος.

Ο Σήφης Γιανναράκης με σουτ στο “Γ” άνοιξε το σκορ στο 53′ για τον Τιτάνα. Ενα γκολ που θα μπορούσε να δώσει σημαντικό βαθμό ή βαθμούς στην προσπάθεια των φιλοξενούμενων να σώσουν την κατηγορία.

Ωστόσο, η συνέχεια άνηκε στην Αμιλλα που έφτασε σε τρία γκολ. Αρχικά αντέδρασε άμεσα με τον Κλάδο στο 57′ που ισοφάρισε σε 1-1 με ωραία ατομική προσπάθεια. Η ολική ανατροπή σημειώθηκε στο 75′ με τον Μπιτσάκη να έρχεται από τον πάγκο και να κάνει το 2-1 με κεφελιά, μετά τη σέντρα του Δοντσίδη.

Ο Λεβεντάκης στο 90′ διαμόρφωσε το τελικό 3-1 με κεφαλιά, ενώ είχε νωρίτερα και δύο δοκάρια.

Διαιτητής: Μισαηλίδης
Βοηθοί: Μπαντά – Μαραγκάκης

Αμιλλα (Μάκης Σωφρόνογλου): Αλευράκης, Ψαρουδάκης, Δημητρογιαννάκης, Σκουμπάκης, Ξεκουκουλωτάκης Στ., Δοντσίδης, Παρασκάκης, Χαμζάι (75′ Ξεκουκουλωτάκης Τ.), Ποντικάκης (55’Κλάδος), Λεβεντάκης, Λιάλιας (70′ Μπιτσάκης)

Τιτάν: Μοχλάκης Μ., Τζομπανάκης, Κοτρωνάκης (89′ Φρυσαλάκης), Μοχλάκης Γ., Μανουσάκης Α. (61′ Κουσαδιανός), Μανουσάκης Γ., Σπαθαράκης, Ματζοράκης (89′ Πετρομυλωνάς), Γιανναράκης (81′ Σπαθαράκης), Σταμούλης, Γεωργακόπουλος

11η αγωνιστική:
Σάββατο 14 Ιανουαρίου

Νέος Σαμψών-Ροδωπού 6-5
(17′, 35′, 47′, 70′ Μπαμπούλιας, 47′ Μαρτσάκης, 86′ Κοντός – 30′ Κρομμύδας, 40′ Τσουρής, 75′, 80′ Γιακουμάκης, 84′ Καρλάκης)

Χάλης-Ασπίδα 1-2
(10′ Κοκολάκης – 53′ Φέρτι, 72′ Χασακής)

Κυριακή 15 Ιανουαρίου
Κρητικός Αστέρας-ΕΘΚ 3-0
(16′ Λίτσι, 43′ Ζολώτας, 66′ Δημητρίου)

Άμιλλα-Τιτάν  3-1 
(58′ Kλάδος, 75′ Μπιτσάκης, 90′ Λεβεντάκης – 55′ Γιανναράκης)

15:00 Α.Π. Σούδας-Αστέρας Χαλέπας, στη Σούδα
15:00 Ηρακλής Νερ.-Νέοι Μινωταύρου, στα Νεροκούρου
18:00 Ηφαιστος-Ποσειδών Τσικαλαριών, στα Νεροκούρου

Βαθμολογία
1.Ποσειδών Τσικαλαριών (10) 28 (28-5)
2.Ηρακλής Νεροκούρου (10) 27 (40-11)
—————————————————
3. Κρ. Αστέρας (11) 25 (29-12)
4. Ηφαιστος (10) 24 (34-15)
5.Νέοι Μινωταύρου (10) 21 (33-17)
6.Νέος Σαμψών 19 (29-21)
7.Ασπίδα (11) 18 (24-20)
8.Α.Π. Σούδας (10) 16 (14-18)
9.Αστέρας Χαλέπας (9) 14 (20-19)
10. Αμιλλα (11) 8 (12-24)
11.Χάλης (10) 7 (16-37)
-. Ροδωπού (11) 7 (16-37)
13.Τιτάν (11) 1 (3-35)
——————————————
14.ΕΘΚ (11) 1 (7-34)

Η επόμενη αγωνιστική (12η):
Σάββατο 21 Ιανουαρίου
15:00 Ηρακλής Ν. – Α.Π. Σούδας, στα Νεροκούρου
18:00 Αστέρας Χ. – Ήφαιστος, στη Μοναχή Ελιά
Κυριακή 22 Ιανουαρίου
10:30 Ν. Μινωταύρου – Κρ. Αστέρας, στις Μουρνιές
11:00 Ε.Θ.Κ. – Άμιλλα, στα Καθιανά
11:00 Τιτάν – Χάλης, στο Νιό Χωριό
15:00 Ποσειδών Τσικαλαριών – Ν. Σαμψών, στη Σούδα
15:00 Ροδωπού – Ασπίδα, στο Κολυμβάρι

Estrella

Rabona ad