Νίκη-οξυγόνο στο Περιστέρι η ΑΕΛ

Super League 1 10 Απριλίου 2021, 21:49

Nίκη-οξυγόνο πήρε στο Περιστέρι η ΑΕΛ, που κατάφερε να "αποδράσει" με 1-0 σε βάρος του Ατρομήτου. Μία νίκη που κρατά τους Θεσσαλούς "ζωντανούς" στη μάχη για τη σωτηρία.

Η Λάρισα συνεχίζει να αποδίδει εξαιρετικά στη διαδικασία των πλέι άουτ, διατηρώντας το αήττητο με δύο νίκες και μία ισοπαλία, κάτι που φανερώνει ότι θα παλέψει μέχρι τέλους για την παραμονή της.

Πλέον, οι Θεσσαλοί βρίσκονται πάνω απ’ τον Παναιτωλικό και ένα βαθμό κάτω από τον 12ο ΟΦΗ…

Το ματς στο Περιστέρι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να έχουν ένα μουδιασμένο πρώτο ημίχρονο. Οι φάσεις ήταν γενικά λιγοστές, ωστόσο η ΑΕΛ ευτύχησε λίγο πριν την ανάπαυλα να πάρει προβάδισμα.

Στο 41′ από γέμισμα του Γιακιμόφσκι, ο Μανδάς δεν έκανε καλή εκτίμηση της φάσης και ο Στίφλερ που καιροφυλακτούσε, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Ο Ατρόμητος λίγο έλειψε να ισοφαρίσει στην επόμενη φάση, μετά τη σέντρα του Ούμπιδες και την κεφαλιά του Μανούσου, η οποία σταμάτησε στο δοκάρι των φιλοξενούμενων, ενώ στην επαναφορά της μπάλας δε μπόρεσε και ο Αγκάγιεφ να σκοράρει.

Στο δεύτερο μέρος ο Ατρόμητος έψαξε και πάλι το γκολ της ισοφάρισης, δημιούργησε κάποιες προϋποθέσεις χωρίς ωστόσο να καταφέρει να πετύχει κάτι. Τελευταία καλή στιγμή ένα σουτ του Γκάλο στις καθυστερήσεις, δίχως αποτέλεσμα, αφού η μπάλα έφυγε άουτ.

Η ΑΕΛ άντεξε έτσι στην πίεση και πήρε μία τεράστια βαθμολογικής σημασίας νίκη για τη δύσκολη συνέχεια.

Κίτρινες Κάρτες: Γλυνός (31′), Γκαλβάο (40′), Ντουρμισάι (69′), Νάγκι (79′), Μαυρομάτης (79′), Ζίζιτς (90′), Μπέρτος (90+8′)

Διαιτητής: Κουμπαράκης (Κυκλάδων)
Βοηθοί: Αλεξέας (Μεσσηνίας) – Σαμοΐλης (Αθηνών)
4ος διαιτητής: Σκουλάς (Θεσσαλίας)
VAR: Τζοβάρας (Φθιώτιδας)
AVAR: Παπαδάκης (Ηρακλείου)
Παρατηρητής: Ιωσηφόγλου (Αθηνών)

Ατρόμητος (Σάββας Παντελίδης): Μανδάς (71′ λ. τρ. Θεοδωράκης), Γκάλο Γούτας Μαυρομμάτης Γκαλβάο,  Σάλομον Νάτσος (58’ Μουνίθ) Ούμπιντες, Χριστοδουλόπουλος (71′ Μάτιτς) Ενσικουλού (37′ λ. τρ. Αγκάγιεφ) Μανούσος

ΑΕΛ (Τζιανλούκα Φέστα): Νάγκι, Μπέρτος Τσότσιτς, Μαξιμένκο, Γιακιμόφσκι (64′ Ηλιάδης), Στίφλερ Κολομπίνο, Ακούνια (88′ Γκράουρ) Γλυνός (64′ Νικολιάς) Μπεν Χατίρα (75′ Ζίζιτς), Ντουρμισάι (87′ Μιλοσάβλιεβιτς)