Νίκη με ανατροπή, 3-1 τον Άρη

ΟΦΗ | 14 Δεκεμβρίου 2019, 20:16

Ο ΟΦΗ παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ επικράτησε του Άρη με 3-1 στο ματς που άνοιξε την αυλαία του 2ου γύρου. Εξάρθρωση ώμου ο Σεμέντο που αντικαταστάθηκε στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Άρης ευτύχησε να προηγηθεί στο 12ο λεπτό με τον Ιντέγε που επέστρεψε στην αγωνιστική δράση με γκολ. Ο ΟΦΗ ισοφάρισε πριν εκπνεύσει το ημίχρονο με τον Βαζ και πέτυχε δυο τέρματα σε διάστημα τριών λεπτών στην επανάληψη για να φθάσει σε σπουδαία νίκη.

Το “φιλμ” της αναμέτρησης στο Ηράκλειο:

2′ Ο Ιντέγε πέρασε τον Κουτρουμπή, βρέθηκε απέναντι στον Σωτηρίου, έκοψε την μπάλα στα δεξιά με τον Λάρσον να σουτάρει, αλλά τον γκολκίπερ του ΟΦΗ είχε επιστρέψει στην εστία του κι απέκρουσε.

5′ Σουτ από τον Γκάμα, μπλόκαρε εύκολα ο Σωτηρίου.

12′ ΓΚΟΛ 0-1. Εκτέλεση κόρνερ, ο Βέλεθ βρήκε τη μπάλα, η οποία έφθασε στον Ιντέγε στο δεύτερο δοκάρι κι αυτός προ κενής εστίας άνοιξε το σκορ.

26′ Σουτ του Βαζ, μπλόκαρε εύκολα ο Κουέστα.

30′ ΓΚΟΛ 1-1. Ο ΟΦΗ κυκλοφόρησε ωραία τη μπάλα, ο Κοροβέσης έκανε το γύρισμα στον Βαζ ο οποίος με σουτ από το ύψος του πέναλτι ισοφάρισε.

32′ Ο Τσιλιανίδης σούταρε, ο Κουέστα έσωσε προσωρινά, η μπάλα έφτασε στον Σεμέντο που επιχείρησε νέο σουτ, στέλνοντας τη μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Κουέστα.

44′ Σέντρα του Ιντέγε από αριστερά, η μπάλα πέρασε παράλληλα της εστίας του Σωτηρίου.

45′ Σουτ του Νέιρα, η μπάλα ψηλά άουτ.

45+1′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ματίγια, ο Βέλεθ προσπάθησε να μπει στη πορεία της μπάλας, μπλόκαρε ο Σωτηρίου.

goal

48′ Σουτ του Βαζ, ο Κουέστα έπεσε στην αριστερή του γωνία κι απομάκρυνε.

56′ Ο Τσιλιανίδης βγήκε τετ α τετ με τον Κουέστα, με τον τερματοφύλακα των “κιτρίνων” να απομακρύνει τη μπάλα.

60′ Σέντρα του Γκάμα, μπλόκαρε ο Σωτηρίου.

65′ Από μπαλιά του Σόουζα ο Βαζ δε μπόρεσε να κάνει καλό κοντρόλ και ο Κουέστα μπλόκαρε.

66′ Ο Ιντέγε σούταρε, ο Σωτηρίου απομάκρυνε και στη συνέχεια της φάσης το σουτ του Λάρσον κόντραρε περνώντας κόρνερ.

71′ ΓΚΟΛ 2-1. Εκτέλεση κόρνερ, ο Κουέστα πραγματοποίησε κακή έξοδο, ο Σακόρ έστειλε τη μπάλα στον Σόουζα, ο οποίος προ κενής εστίας έδωσε προβάδισμα στον ΟΦΗ.

73′ ΓΚΟΛ 3-1. Κάθετη πάσα του Τσιλιανίδη στον Φιγκεϊρέδο, ο οποίος “τσίμπησε” τη μπάλα πάνω από τον Κουέστα κι έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην Κρητική ομάδα.

77′ ΔΟΚΑΡΙ. Ο Φιγκεϊρέδο βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Άρη, σούταρε, με τη μπάλα να προσκρούει στο αριστερό δοκάρι του Κουέστα.

92′ Κεφαλιά του Βέλεθ, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Σωτηρίου.

Κίτρινες: Ματίγια (34′), Βαζ (36′), Σούντγκρεν (37′), Σόουζα (75′), Μαρινάκης (82′).

Διαιτητής: Κομίνης (Θεσπρωτίας)
Βοηθοί: Ακρίβος (Αθηνών) – Καρσιώτης (Κορινθίας)
4ος διαιτητής: Κατσικογιάννης (Ηπείρου)
VAR: Σέζος (Κιλκίς)
AVAR: Μωϋσιάδης (Ηπείρου)

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Κοροβέσης, Μαρινάκης, Γιαννούλης, Κουτρουμπής, Σακόρ, Τσιλιανίδης, Νέιρα, Φιγκεϊρέδο (89′ Μάνος), Βαζ (77′ Στάικος), Σεμέντο (37′ λ.τρ. Σόουζα).

Άρης (Μίχαελ Ένινγκ): Κουέστα, Ρόουζ, Σούντγκρεν, Βέλεθ, Μπα, Σάσα, Ματίγια (88′ Τόνσο), Φετφατζίδης, Ιντέγε, Γκάμα, Λάρσον (79′ Ντιγκινί).