Νίκη κορυφής για ΟΦΙ!

ΟΦΙ | 28 Νοεμβρίου 2022, 17:02

Στην κορυφή της βαθμολογίας περνά ο ΟΦ Ιεράπετρας μετά τη νίκη που κατάφερε να σημειώσει με σκορ 2-1 επί της Προοδευτικής.

/Bella Pizza

Η ομάδα του Αγγελου Διγκόζη δεν κάμφθηκε μετά το 1-1, σημειώνοντας και δεύτερο γκολ που της χάρισε έτσι την τρίτη νίκη σε τέσσερα παιχνίδια! Μάλιστα αυτό έχει σαν αποτέλεσμα, ο ΟΦΙ, να φτάνει τους 9 βαθμούς και να βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας.

Το παιχνίδι διεξήχθη τη Δευτέρα το απόγευμα στο γήπεδο “Πέτρος Βουζουνεράκης” σ’ ένα βαρύ τερέν λόγω της βροχής.

Ο ΟΦΙ άνοιξε το σκορ με την καρφωτή κεφαλιά από τον Ιτσιο μετά από κόρνερ του Τσορνομάζ στο 29ο λεπτό, με την “Προο” να ισοφαρίζει λίγο αργότερα όταν στο 40’, άθελά του, ο Ντέτλερ με κεφαλιά ύστερα από φάουλ του Παυλίδη έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Η ομάδα της Ιεράπετρας στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξε με σκοπό να πετύχει ένα δεύτερο τέρμα, κάτι που πέτυχε στο 73’ όταν από το πλάγιο άουτ που εκτέλεσε ο Ντέτλερ, σκόρερ χρίστηκε ο Μηλιώτης με κεφαλιά.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

8’ Σέντρα Καραγιάννη, γυριστή κεφαλιά του Μηλιώτη από κοντινή απόσταση άουτ.
10’ Συνεργασία Μηλιώτη-Βουό ο τελευταίος βγαίνει διαγώνια μόνος, κάνοντας τη σέντρα που κόβεται την τελευταία στιγμή.
20’ Κόρνερ του Παυλίδη σύγχυση στην περιοχή, κόντρες σε Σινγκ μπλοκάρει ο Κυρίτσης.
29’ (1-0) Από εκτέλεση κόρνερ του Τσορνομάζ, ο Ιτσιος με καρφωτή κεφαλιά ανοίγει το σκορ.
40’ (1-1) Από φάουλ του Παυλίδη, ο Ντέτλερ άθελά του με κεφαλιά του προς τα πίσω σημειώνει αυτογκόλ.
41’ Ενέργεια και σουτ από τον Αντερέγκεν μπλοκάρει ο Αστράς.
43’ Σουτ εκτός περιοχής από τον Κατάλντι άουτ.
45’ Σουτ του Παυλίδη έδιωξε ο Κυρίτσης.
53’ Σέντρα του Μηλιώτη, κοντινή γυριστή κεφαλιά από τον Μπλανκ Κάζου άουτ.
60’ Σουτ του Βουό από κοντά μετά από πλάγιο του Καραγιάννη, άουτ.
68’ Σέντρα σουτ του Μπλανκ Καζάου άουτ.
73’ (2-1) Από πλάγιο του Ντέτλερ πρώτη κεφαλιά από τον Βουό, νέα κεφαλιά από τον Μηλιώτη και ο ΟΦΙ ξαναπαίρνει το προβάδισμα.

Διαιτητής: Παπαγεωργόπουλος (Αργολίδας)
Βοηθοί: Μαυροκορδόπουλος (Αργολίδας) – Μάτσας (Ηρακλείου)
4ος διαιτητής: Κρασαγάκης (Ηρακλείου)

ΟΦΙ (Αγγελος Διγκόζης): Κυρίτσης, Καραγιάννης, Ιτσιος, Στάμου, Ντέτλερ, Τσορνομάζ, Κατάλντι (89’ Παπαδάκης), Μηλιώτης (85’ Χιμένεθ), Μπλανκ Καζάου (76’ Γκομπερβίγιε), Αντερέγκεν, Βουό (89’ Κόλα)

Προοδευτική (Γιάννης Μάγγος): Αστράς, Καρίκι (30’ λ.τρ. Αλεξίου), Σινγκ (61’ Παντελίδης), Ποτουρίδης, Φαζός, Μεγαρίτης (61’ Γιόβιτς), Πίσσας, Παυλίδης, Νταβιώτης (71’ Γκαργκαλατζίδης), Γιαννιτσάνης (71’ Τσακίρης), Ευθυμίου