Νίκη για τον Βόλο και άνοδος στην 3η θέση | vid

Super League 1 2 Οκτωβρίου 2022, 21:35

Με δύο γρήγορα γκολ στο πρώτο ημίχρονο, ο Βόλος... σόκαρε τον Άρη, με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να αντιδράσουν.

Παρότι ο Άρης μπήκε πιο δυνατός στα πρώτα λεπτά, ο Βόλος πέτυχε δύο γρήγορα γκολ και πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα, εκμεταλλευόμενος τις ευκαιρίες που είχε. Το 2-0 ήταν και αυτό το οποίο παρέμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Άρης είχε καλές στιγμές, όμως ο Βόλος βρήκε πρώτος δίχτυα. Στο 26′ μέσα από μία φάση διαρκείας , ο Ντέλετιτς με κοντινή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 1-0. Δύο λεπτά αργότερα, ο Βόλος κέρδισε πέναλτι στο οποίο και ευστόχησε με τον Μπαριέντος, διαμορφώνοντας το σκορ σε 2-0.

Το δεύτερο ημίχρονο, ξεκίνησε με γκολ από μεριάς Βόλου στο 47′ το οποίο τελικά ακυρώθηκε για οφσάιντ έπειτα από παρέμβαση του VAR. Στο 55′ ο Άλχο μάρκαρε αντικανονικά τον Ιτούρμπε με αποτέλεσμα να δει την κόκκινη κάρτα από τον Βεργέτη. Στο 67′ με εκτέλεση κόρνερ του Μαντσίνι, η μπάλα βρήκε το δοκάρι έπειτα από επαφή του Κλέιμαν. Παρά τις ευκαιρίες και των δύο ομάδων, το τελικό σκορ παρέμεινε στο 2-0.

Διαιτητής: Βεργέτης (Αρκαδίας)
Βοηθοί: Νικολακάκης (Λασιθίου), Μαυρούδης (Ηρακλείου)
4ος διαιτητής: Τσαγκαράκης (Χανίων)
VAR: Κουμπαράκης (Κυκλάδων)
AVAR: Παπαδάκης (Ηρακλείου)

Κίτρινες κάρτες: Ντιόπ (36′), Τσοκάνης (36′), Μπαριέντος (37′), Ιτούρμπε (42′), Ντέλετιτς(45+1), Φαμπιάνο (84′)

Κόκκινες κάρτες: Άλχο (55′)

Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν, Άλχο, Εσκοβάλ, Σιέλης, Ουές, Μπαριέντος, Τσοκάνης, Πάολο Φερνάντες, Μεθκίδα (64′ Ματίγια), Ντέλετιτς (70′ Πίρινεν), Οζέγκοβιτς (86′ Κούτσιας).

Άρης (Άλαν Πάρντιου): Κουέστα, Εμπακατά, Φαμπιάνο, Πίρσμαν (46′ Ενκουλού), Μαζικού, Νταμπό (68′ Γκρέι), Ντιόπ (46′ Γκαρσία), Μαντσίνι, Γκαρθία, Ιτούρμπε (79′ Καμάσο), Πάλμα (74′ Ζερβίνιο).