Νίκη – “χρυσάφι” η ΑΕΚ στην Τρίπολη

Super League 1 29 Νοεμβρίου 2020, 21:37

Σκοράροντας από μία φορά σε κάθε ημίχρονο η ΑΕΚ πέρασε νικηφόρα από την Τρίπολη επικρατώντας του τοπικού Αστέρα με 2-1.

Ήταν η τέταρτη σερί και έκτη συνολικά νίκη του “δικεφάλου” στο φετινό πρωτάθλημα (σε οκτώ αγώνες) και ταυτόχρονα η πρώτη εντός έδρας ήττα της ομάδας της Τρίπολης.

Τα τρία τέρματα της αναμέτρησης:

13′ Κάθετη του Βασιλαντωνόπουλου, σέντρα του Σάκχοφ από δεξιά, κεφαλιά του Τάνκοβιτς, η μπάλα στρώνεται στον Μάρκο Λιβάια, ο οποίος με σουτ άνοιξε το σκορ (0-1).

Λιβάια (γκολ στην Τρίπολη)

44′ Σέντρα του Άλβαρες απο αριστερά, στο σημείο του πέναλτι η μπάλα και ήρθε με φόρα και δύναμη ο Χερόνιμο Μπαράλες και με καρφωτή κεφαλιά νίκησε τον Τσιγκρίνσκι ισοφαρίζοντας (1-1).

Μπαράλες (γκολ με ΑΕΚ)

Ήταν το 51ο τέρμα του Μπαράλες στα πρωταθλήματα της Super League και το τέταρτο (4ο) κόντρα στην ΑΕΚ. Ο Αργεντινός στράικερ είναι ο πρώτος σκόρερ στο φετινό πρωτάθλημα με έξι (6) γκολ.

58′ Αλλαγή παιχνιδιού του Λιβάια στον Βασιλαντωνόπουλου, αυτός γύρισε στον Σάκχοφ, την ασίστ του οποίου εκμεταλλεύθηκε ο Καρίμ Ανσαριφάρντ που με πλασέ από το ύψος του πέναλτι έστειλε τη μπάλα στο δεξί “παράθυρο” της εστίας του Παπαδόπουλου ξαναδίνοντας προβάδισμα στην ΑΕΚ (1-2).

Καρίμ (γκολ στην Τρίπολη)

Η ΑΕΚ είχε και δοκάρι στο 48ο λεπτό σε μία περίεργη φάση. Έπειτα από σέντρα – σουτ του Λιβάια από αριστερά, η μπάλα πήρε παράξενη τροχιά και προσέκρουσε στο οριζόντιο δοκάρι του Παπαδόπουλου.

Κίτρινες: Ινσούα (32′), Μπαράλες (52′), Κρίστιτσιτς (91′).

Διαιτητής: Ιωάννης Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)
Βοηθοί: Κων/νος Νικολαΐδης (Μακεδονίας) – Βασίλειος Νικολακάκης (Ηρακλείου)
4ος διαιτητής: Ευάγγελος Γρατσάνης
VAR: Γκορτσίλας (Μακεδονίας)
AVAR: Μωϋσιάδης (Ηπείρου)

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Άλβαρεζ, Σουάρεθ, Καστάνιο, Μπόρχα Φερνάντεθ, Βαλιέντε (84′ Ιγκλέσιας), Σαντόνια Σίτο (46′ Αλί Μπαμπά), Γκόμες, Ρεγκίς Κρέσπι (84′ Τιλίκα), Μπαράλες.

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Βασιλαντωνόπουλος, Τσιγκρίνσκι, Νεντελτσιάρου, Ινσούα, Κρίστιτσιτς, Σάκχοφ, Λιβάια, Μάνταλος (90′ Χνιντ), Τάνκοβιτς (79′ Σιμόες), Ανσαριφάρντ (71′ Ολιβέιρα).