Νίκες για Παναθηναϊκό, ΠΑΟΚ και Απόλλωνα Πάτρας

Μπάσκετ 20 Νοεμβρίου 2022, 21:44

Παναθηναϊκός, ΠΑΟΚ και Απόλλων Πάτρας έκλεισαν με νίκη στα παιχνίδια της 6ης αγωνιστικής στη Basket League.

Eύκολα ο Παναθηναϊκός νίκησε στην Καρδίτσα την τοπικά ομάδα, στο τέλος ο ΠΑΟΚ σε τρομερό ντέρμπι επικράτησε του Προμηθέα. Νίκη ανάσα και για τον Απόλλωνα Πάτρας στο ματς παραμονής με το Λαύριο.

ΝΤΕΡΜΠΙ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΥΣ ΣΤΗ ΜΆΧΗ ΤΟΥ ΠΑΟΚ ΜΕ ΤΟΝ ΠΡΟΜΗΘΕΑ

Με πρωταγωνιστή τον Ράιλι ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη στο φινάλε. Σε ένα ματς με τρομερό ρυθμό ο Προμηθέας κρατούσε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα. Τελικά η αντεπίθεση του ΠΑΟΚ έγινε στην τελευταία περίοδο με 30 πόντους, γεγονός που του έδωσε και τη νίκη.

Ο Φράνκε με 18 πόντους και ο Ράιλι με 21 ήταν οι κορυφαίοι για τον ΠΑΟΚ, στους 21 σταμάτησε ο Γιανγκ για τον Προμηθέα.

Δεκάλεπτα: 23-30, 46-47, 67-70, 97-92

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Φράνκε 18 (4/5 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 7/10 βολές, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Ράιλι 21 (2/4 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 2/3 βολές), Τσιακμάς 10 (2), Μαργαρίτης 6, Σαλούστρος 8 (6 ριμπάουντ), Ρένφρο 10 (8 ριμπάουντ), Χαντς 14 (2/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πόλι 6, Σλαφτσάκης 2, Χρηστίδης 2, Καμπερίδης

Προμηθέας (Γιατράς): Γιανγκ 21 (8/11 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μουράτος 8 (7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κουλμπόκα 22 (2/4 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Κάουαν 8 (1), Ντάνγκουμπιτς 7 (1), Κοντίτ 6 (6 ριμπάουντ), Τσαϊρέλης 4, Γκίκας 4 (4 ριμπάουντ, 6 ασίστ)

NKH XΡΥΣΑΦΙ Ο ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ

Οι Πατρινοί πιο εύκολα απ’ όσο περίμεναν, κέρδισαν σε ένα από τα πιο σημαντικά τους παιχνίδια το Λάυριο, που έμεινε τελευταίο στη βαθμολογία, με 0-6 πλέον.

Καλύτερα ξεκίνησαν το ματς οι φιλοξενούμενοι που κατάφεραν να κλείσουν την πρώτη περίοδο με προβάδισμα. Στο δεύτερο δεκάλεπτο και όσο ο χρόνος περνούσε, ο Απόλλωνα πατούσε καλύτερα και κατάφερε γρήγορα να βρει ρυθμό και να πάρει στο ημίχρονο με +5.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλων έπιασε διψήφιο αριθμό και δεν έχασε ξανά το προβάδισμα. Κορυφαίος ο Γκρίφιν με 16 πόντους, σε ρηχά νερά κυμάνθηκαν οι περισσότεροι παίκτες του Λαυρίου.

Δεκάλεπτα: 15-23, 38-33, 52-43, 71-54

Απόλλων Πάτρας (Βετούλας): Γκρίφιν 16 (2/3 τρίποντα, 4/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ντέιβις 10 (1/4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Μπόγρης 4 (8 ριμπάουντ), Χέινς-Τζόουνς 2, Καλχούν, Βησσαρίου 3 (1), Σιλά 8, Τέιλορ 12 (2/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Καράμπελας 13 (1/4 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 2/2 βολές,5 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 λάθη), Κογιόνης, Μαστρογιαννόπουλος 3 (0/1 δίποντο, 1/6 τρίποντα)

Λαύριο (Σερέλης): Γκρέι 6, Φλαγκ 10 (2/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κόουλ 14 (2/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 7/9 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντούραμ 1, Ντέιβις 5 (1), Γερομιχαλός 6 (0/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ) , Πιλάβιος , Δεϊμέζης, Σπρίντζιος, Ρέμι 6.

Ο ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗΣ ΟΔΗΓΗΣΕ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΤΣΑ

Χωρίς να συναντήσει δυσκολίες, ο Παναθηναϊκός έκανε το καθήκον του στην Καρδίτσα μετά τη βαριά ήττα από τη Φενέρ. Οι “πράσινοι” ήταν σοβαροί και καθάρισαν το ματς από το ημίχρονο.

Και τα τρία αδέρφια Καλαϊτζάκη στο παρκέ | vid

Ο Παπαγιάννης ηγήθηκε στο σκοράρισμα με 20 πόντους και 10/10 δίποντα. Στο 4-1 ανέβηκαν οι “πράσινοι” και 1-4 βρίσκονται οι γηπεδούχοι που είναι στην τελευταία θέση.

Δεκάλεπτα: 19-27, 38-57, 59-76, 82-99

Καρδίτσα (Αγγέλου): Μπεχάιμ 15 (3), Μπέιτμον 22 (6/12 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ασίστ), Αγραβάνης 8 (2) , Ντελόριε 11 (1) , Αθηναίου 13 (3/6 τρίποντα, 5 ασίστ, 5 λάθη), Τσούκας 2, Γόντικας 10 (5/10 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη), Αλεξιάδης, Πεφάνης 1

Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης 6 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη) , Γουόλτερς , Λι , Παπαγιάννης 20 (10/10 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Γουίλιαμς 6 (2), Γ. Καλαϊτζάκης 14 (4/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη) , Πονίτκα 6 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 λάθη), Μαντζούκας 6 (2/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη), Γκουντάιτις 10 (3/3 δίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ)