Εκτός συνόρων | 20 Νοεμβρίου 2016, 21:58

Η στήλη του athlitiko.gr "Χανιώτες εκτός... συνόρων", που σας ενημερώνει για την πορεία των Χανιωτών ποδοσφαιριστών που αγωνίζονται εκτός Νομού, σε ομάδες εθνικών κατηγοριών, ενώ θα σας παρέχει ενημέρωση και για τις… Χανιώτισσες εκτός συνόρων!

Στην Κύπρο τα… βλέμματα

Στην Κύπρο μόνο υπήρξε επίσημη αγωνιστική δραστηριότητα για τους εκπροσώπους των Χανίων, αφού τα εθνικά πρωταθλήματα στην Ελλάδα δεν είχαν… δράση ούτε το σαββατοκύριακο 19 και 20 Νοεμβρίου.

martsakis aris lemesou

Ανάσταση… για τον Άρη Λεμεσού, που πέτυχε σπουδαία εκτός έδρας νίκη απέναντι στην Αναγέννηση Δερύνειας με 2-1, σε αναμέτρηση, όπου αγωνίστηκε ως αλλαγή στο 84’ ο Στέφανος Μαρτσάκης. Αντίθετα δεν ήταν στην αποστολή των φιλοξενούμενων ο Βασίλης Σκούρτης.

pagalos sakellariou

Αν και προηγήθηκε πριν το 1’ με ένα… σπάνιο γκολ από τον πρώην παίκτη ΑΟΧ και Κισσαμικού, Σακελλαρίου, η ΑΕ Ζακακίου υπέστη εκτός έδρας ήττα από τον Ερμή Αραδίππου με 2-1, με τους γηπεδούχους να διαμορφώνουν το τελικό σκορ με ανύπαρκτο πέναλτι. Ο Ντίνος Πάγκαλος ήταν βασικός και αντικαταστάθηκε στο 85’ από τον Πιτταρά. Στο 68’ είχε ένα πολύ καλό σουτ το οποίο εξουδετέρωσε δύσκολα ο Στυλιανού.

To video του αγώνα:

axyronas digenis

Με τον Θοδωρή Πλατινάκη στο αρχικό σχήμα για μία ακόμα αγωνιστική (έγινε αλλαγή στο 86’) ο Αχυρώνας Λιοπετρίου πέτυχε τη 2η συνεχόμενη νίκη του, επικρατώντας 2-1 του Διγενή Ύψωνα.

Φιλικά για Κιάσσο, Πάτα, Μποτωνάκη, Κορωνάκη, Μαρκουλάκη και Μαραγκουδάκη

Με αφορμή το γεγονός ότι ούτε αυτό το σαββατοκύριακο διεξήχθη αγωνιστική στη Football League ΟΦΗ και Καλλιθέα έδωσαν φιλικά παιχνίδια. Με τον Κώστα Κιάσσο να αγωνίζεται στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ νίκησε 2-0 τον Ερμή Ζωνιανών, ενώ με τον Νίκο Πάτα βασικό η Καλλιθέα ηττήθηκε από τον Παναθηναϊκό με 4-0.

Ο Χρήστος Μαρκουλάκης αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο της φιλικής αναμέτρησης της Κ20 του Ολυμπιακού με τον ΓΣ Ηλιούπολης, όπου οι Νέοι των “ερυθρόλευκων” επικράτησαν με σκορ 5-0.

Με τον Μπάμπη Μαραγκουδάκη να παίζει στο δεύτερο μέρος η Κ20 του Ατρόμητου νίκησε σε φιλικό παιχνίδι τον Άγιο Ιερόθεο με σκορ 3-1. Δεν αγωνίστηκε ο Άντι Ιμέρι.

Βασικός ήταν για την ΑΕ Καραϊσκάκης ο Νίκος Μποτωνάκης σε φιλική αναμέτρηση που έγινε στο Αγρίνιο με τον Παναιτωλικό, που πήρε τη νίκη με σκορ 3-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο υπερασπίστηκε την εστία της Δόξας Προσκυνητών ο Γιάννης Κορωνάκης στη φιλική επικράτηση της ομάδας του απέναντι στην Κ20 της Ξάνθης (2-1).

*Δεν υπήρξε αγωνιστική δραστηριότητα για Κώστα Περιστερίδη (ΠΑΣ Γιάννινα), Τάσο Δασκαλάκη (Λεβαδειακός), Τάκη Διακάκη (Πανθρακικός), Αντώνη Ευθυμάκη (Βέρνταλ-Νορβηγία), Μάνο Καλογεράκη (Απόλλων Καλαμαριάς), Σπύρο Κολομπάκη (Πιερικό) και για τις… Χανιώτισσσες εκτός συνόρων Βεατρίκη Σαρρή (Λιντς-Αγγλία), Σουζάνα Ζντράβκοβιτς (Ελπίδες Καρδίτσας) και Τόνια Γιαννούτσου (ΟΦΗ).

Επιμέλεια: Λευτέρης Αντωνακάκης