Νέο γκολ και ρεκόρ σεζόν από Γιακουμάκη!

Εκτός συνόρων | 5 Δεκεμβρίου 2020, 20:14

Συνεχίζει να εντυπωσιάζει και να σκοράρει στα Ολλανδικά γήπεδα ο Γιώργος Γιακουμάκης, ο οποίος έκανε ρεκόρ σεζόν παρότι βρισκόμαστε ακόμη στις αρχές Δεκεμβρίου.

Η ομάδα του, η Φένλο, αντιμετώπισε τη Βάαλβικ. Ο Κρητικός επιθετικός νίκησε τον Κώστα Λάμπρου (ο οποίος ήταν στην καλύτερη ενδεκάδα του πρωταθλήματος για τον μήνα Νοέμβριο) και σκόραρε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 35ο λεπτό ισοφαρίζοντας προσωρινά σε 1-1. Τελικά η Φένλο ηττήθηκε με 3-2.

Ο Γιακουμάκης σκόραρε για πέμπτο συνεχόμενο παιχνίδι πρωταθλήματος φθάνοντας τα δέκα (10) γκολ στο πρωτάθλημα. Συνολικά στη φετινή αγωνιστική περίοδο έχει σκοράρει 13 φορές: 12 με τη Φένλο (10 στην Eredivisie συν δύο στο κύπελλο) κι ένα γκολ με την Εθνική ομάδα στο φιλικό με την Κύπρο.

Κάτι που σημαίνει ότι πρόκειται για ρεκόρ σεζόν του Κρητικού στράικερ στο σκοράρισμα. Η αμέσως προηγούμενη καλύτερή του χρονιά ήταν η σεζόν 2016-17 που είχε πετύχει 12 γκολ με τη φανέλα του Πλατανιά (11 στο πρωτάθλημα κι ένα στο κύπελλο) σε 30 συμμετοχές.

Ήταν και η σεζόν που του “χάρισε” τη μεταγραφή του στην ΑΕΚ. Το ακόμη εντυπωσιακότερο είναι πως το ρεκόρ σεζόν επιτεύχθηκε από τις αρχές Δεκεμβρίου. Κάτι που σημαίνει ότι αρκετούς μήνες μπροστά του για να το επεκτείνει στην πλέον παραγωγική ποδοσφαιρική χρονιά της καριέρας του.

Επίσης, ένα δεύτερο ρεκόρ που πρόεκυψε από το γκολ κόντρα στη Βάλβαϊκ είναι ότι ο Γιακουμάκης έγινε ο πρώτος παίκτης της Φένλο που καταφέρνει να σκοράρει σε πέντε διαδοχικά παιχνίδια μετά τη σεζόν 1960-61 και τον Χέρμαν Τέουβεν.

Ο Κρητικός επιθετικός, πέραν της Βάλβαϊκ, σκόραρε επίσης στην ισοπαλία με την Τσβόλε, στις ήττες από Βίλεμ και Γκρόνιγκεν και στη νίκη επί της Χέρακλες. Αυτά τα πέντε (από τα δέκα συνολικά) σερί γκολ γύρισαν τους στατιστικολόγους πενήντα χρόνια πίσω για να βρουν αντίστοιχη επίδοση.